Skoncujte s nepříjemným pálením žáhy. Stačí málo a už se nikdy neobjeví
Pálení žáhy patří k velice nepříjemným situacím, do kterých se můžete dostat. Je to efekt refluxní choroby a může trvat týdny. Existují naštěstí způsoby, jak ho zklidnit, nebo dokonce se ho zbavit. Pálení v jícnu značí problém se žáhou. Někdy bývá mylně zaměněno za bolest srdce či infarkt. Tento stav se děje i zdravým lidem, pouze udělali chybu ve své stravě. Co tedy na ni zabírá?
Proč dochází k pálení žáhy?
Hlavní příčinou je regurgitace dolního žaludečního svěrače. Kyselina v žaludku je pak vržena do jícnu. Bolest vzniká, když se epitel jícnu nepřizpůsobí kontaktu s kyselinou. Pálení žáhy se zhoršuje po těžkém jídle. Příčiny pálení žáhy mohou souviset také s onemocněním trávicího systému nebo dietní chybou.
Pálení žáhy pociťujeme v oblasti hrudní kosti. Je to nepříjemný stav, často mu předchází reflexe uvnitř. Můžeme pociťovat hořkou nebo kyselou pachuť. Pálení žáhy začíná většinou ráno, lékaře navštivte, pokud se vyskytnou tyto potíže:
- poruchy polykání,
- výrazný úbytek hmotnosti,
- nevolnost a zvracení.
Jak zmírnit pálení žáhy nebo se ho zbavit?
Základem je zdravý životní styl. Jezte nejpozději 3 hodiny před spaním, ležte s mírně zvednutou hlavou. Mezi nejdůležitější patří ale strava. Potraviny, které přispívají k pálení žáhy, jsou citrusy, cibule, čokoláda, sycené nebo alkoholické nápoje, vydatná a kořeněná jídla. Je vhodné se vyhýbat těžce stravitelným jídlům (celozrnnému pečivu, pohance, silné kávě a čaji).
Léčba spočívá v užívání léků, jež snižují tvorbu žaludeční kyseliny. Používají se převážně ze skupiny inhibitorů protonové pumpy nebo blokátorů histaminových H2 receptorů. Lékem na občasné pálení žáhy může být antacid. Vyrábí se z hydroxidu hořčíku, vápníku nebo hliníku a prodává se ve formě pastilek.
Domácí prostředky
I když mnoho webových stránek doporučuje k užití jedlou sodu, lékaři jsou důrazně proti. Jedlá soda sice neutralizuje pH kyselin, ale může mít negativní dopad na organismus. Soda může zastavit trávení, zadržuje vodu v těle, takže je lepší se vzdát těžkých jídel a jedlé sody.
Všechny kroky jsou lepší prodiskutovat předem s odborníkem než se pustit do samoléčby. Skvělými produkty jsou bylinné infuze. Mezi ně patří především ty z římského kmínu nebo fenyklu, dále se doporučuje pařený heřmánek, islandský lišejník nebo lékořice. Tyto nálevy by se měly konzumovat denně, ale ne najednou, nýbrž po malých dávkách během dne.
Zdroj: https://www.houstonmethodist.org/blog/articles/2021/dec/home-remedies-for-heartburn-10-ways-to-get-rid-of-acid-reflux/