Dětský nafukovací bazén představuje skryté riziko. Malý organismus může ohrozit na životě

V létě chceme často své děti potěšit osvěžením v malém nafukovacím bazénu. Může to být velká chyba. Odborníci varují, že může obsahovat nebezpečné bakterie a choroboplodné zárodky. Dávejte proto pozor, kolik času tráví dítě v tomto bazénu.

Líhniště bakterií

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí na základě nedávno provedené analýzy uvedlo, že v domácích nafukovacích bazénech žije mnohem více choroboplodných zárodků než ve veřejných bazénech. Důvodem je, že veřejná koupaliště jsou pravidelně čištěna vhodnými látkami, které zabíjejí bakterie a viry. Voda v nich je obvykle chlorována, takže dezinfikována a upravena. Větší nádrže mají také vhodné filtrační systémy.

Mohlo by vás zajímat:  Čím je hořčík důležitý a kdo ho má nedostatek?

Bohužel naše domácí gumové bazény se obvykle čistí jen povrchově. Jsou napuštěny pouze vodou z vodovodu. K dezinfekci nemůžeme použít výše uvedený chlór, protože je obtížné vypočítat správné množství látek pro tak malou plochu. Proto je dobré alespoň vodu v takových bazénech pravidelně vyměňovat a dávat pozor, aby děti tuto vodu nepily.

Zdroj obrázku: Freepik

Nebezpečí bazénů

Bakterie a viry, jejichž biotopem jsou zahradní bazény, mohou v těle způsobit četné choroby. Například bakterie rodu Cryptosporidium způsobují kryptosporidiózu, která se projevuje především nepříjemným průjmem. Bakterie Escherichia coli, také nazývaná bacil tlustého střeva, může způsobit četná žaludeční onemocnění.

Mohlo by vás zajímat:  Ne vždy je nutné horečku tlumit léky. Mnohdy organismu dokonce prospěje

K nejčastějším příznakům napadení touto bakterií patří bolest břicha a zvracení. Stejným způsobem bude dítě reagovat, když se mu do těla dostane bakterie Giardia lamblia, která způsobuje parazitární onemocnění dvanáctníku a tenkého střeva. Při jakýchkoli příznacích, které zpozorujete na svém dítěti, zbystřete pozornost. Tato onemocnění mohou být pro malé dítě velmi nebezpečná.

Zdroj: https://www.cdc.gov/healthywater/swimming/swimmers/inflatable-plastic-pools.html