Dětský nafukovací bazén představuje skryté riziko. Malý organismus může ohrozit na životě

V létě chceme často své děti potěšit osvěžením v malém nafukovacím bazénu. Může to být velká chyba. Odborníci varují, že může obsahovat nebezpečné bakterie a choroboplodné zárodky. Dávejte proto pozor, kolik času tráví dítě v tomto bazénu.

Líhniště bakterií

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí na základě nedávno provedené analýzy uvedlo, že v domácích nafukovacích bazénech žije mnohem více choroboplodných zárodků než ve veřejných bazénech. Důvodem je, že veřejná koupaliště jsou pravidelně čištěna vhodnými látkami, které zabíjejí bakterie a viry. Voda v nich je obvykle chlorována, takže dezinfikována a upravena. Větší nádrže mají také vhodné filtrační systémy.

Bohužel naše domácí gumové bazény se obvykle čistí jen povrchově. Jsou napuštěny pouze vodou z vodovodu. K dezinfekci nemůžeme použít výše uvedený chlór, protože je obtížné vypočítat správné množství látek pro tak malou plochu. Proto je dobré alespoň vodu v takových bazénech pravidelně vyměňovat a dávat pozor, aby děti tuto vodu nepily.

Mohlo by vás zajímat:  Přestat s kouřením není snadné. Známá bylinka snahu podpoří, cigarety už nebudete potřebovat
Zdroj obrázku: Freepik

Nebezpečí bazénů

Bakterie a viry, jejichž biotopem jsou zahradní bazény, mohou v těle způsobit četné choroby. Například bakterie rodu Cryptosporidium způsobují kryptosporidiózu, která se projevuje především nepříjemným průjmem. Bakterie Escherichia coli, také nazývaná bacil tlustého střeva, může způsobit četná žaludeční onemocnění.

K nejčastějším příznakům napadení touto bakterií patří bolest břicha a zvracení. Stejným způsobem bude dítě reagovat, když se mu do těla dostane bakterie Giardia lamblia, která způsobuje parazitární onemocnění dvanáctníku a tenkého střeva. Při jakýchkoli příznacích, které zpozorujete na svém dítěti, zbystřete pozornost. Tato onemocnění mohou být pro malé dítě velmi nebezpečná.

Zdroj: https://www.cdc.gov/healthywater/swimming/swimmers/inflatable-plastic-pools.html