Největší hrozbu léta lze potkat nejen v lese. Domácí repelent udrží klíšťata v bezpečné vzdálenosti

Počasí venku je čím dál tím příjemnější, a tak mnozí z nás stále častěji podnikají venkovní aktivity. Bohužel mezi mnoha úžasnými aspekty jara a léta najdeme i několik méně vítaných. Mezi ně patří především klíšťata a další hmyz. Přisátí klíštěte může mít fatální zdravotní následky, proto byste měli vědět, jak se před nimi chránit.

Na klíště natrefíte i v parku

Klíšťata číhají všude. To, že se s nimi setkáme jen při výletech do lesa nebo bloudění v hustých houštinách, je rozšířený mýtus. Klíšťata žijí v trávě, a proto se s nimi můžeme potkat i v městských parcích. Začínají být aktivní na přelomu března a dubna a představují hrozbu až do listopadu. Živí se především zvířecí krví, ale chutným soustem je pro ně i člověk. Jejich nebezpečí spočívá v přenosu mnoha nebezpečných infekčních chorob.

Moderní medicína je vůči takovým nemocem účinná jen částečně. Jsou sice k dispozici vakcíny, zaručí ale jen zmírnění příznaků. Pokud tedy plánujete pobyt v přírodě, je dobré aplikovat na pokožku přípravky, které klíšťata odpuzují. Ty kupované ale mohou způsobovat bolesti hlavy, podráždění, alergie a dýchací potíže. Navíc nejsou vhodné pro děti a těhotné ženy.

Mohlo by vás zajímat:  Japonský rituál koupele očistí mysl od všeho zlého. Staletá tradice je cizincům zapovězená
Zdroj obrázku: Freepik

Jak repelent vyrobit?

Alternativou k repelentům je geraniový olej s květinovým, bylinným aroma, který je klíšťatům a komárům velmi nepříjemný. Samotný olej lze zakoupit v lékárně a použít ho jako bázi pro náš odpuzovač. Smíchejte 30 kapek oleje s 20 mililitry destilované vody a 20 mililitry jablečného octa. Přelijte do lahve s rozprašovačem a před odchodem nastříkejte na pokožku, vlasy a oblečení.

Dříve se věřilo, že klíšťata více přitahuje světlé oblečení. To ale není pravda – klíšťata jsou slepá a své oběti nacházejí pomocí teploty a čichu. Pravdou ale je, že na světlém oblečení vetřelce snáze zahlédnete a můžete ho včas setřást. Do přírody choďte ve vyšších botách, ideálně v košili s dlouhými rukávy a kalhotami se stahováním okolo kotníků.

Zdroj: https://www.wellaroma.com/blogs/news/protect-your-family-from-ticks