Vonné svíčky zútulní domov. Podle známé influencerky se však jedná o nejhorší dekoraci

Patří mezi tradiční prostředky pro vykouzlení romantické atmosféry v koupelně, na terase, v obývacím pokoji i v ložnici. Vonné svíčky umí zejména v sychravém nebo v zimním období zpříjemnit domácí klima a navodit pohodu. Používají se hlavně pro dekorační účely, ale pomáhají také provonět interiéry zajímavými vůněmi. A právě v použitých vůních, ale nejen v nich, tkví problém, na který často upozorňují odborníci. Mohou totiž stát za bolestmi hlavy i nespavostí.

Levná a krásná dekorace

Vonné svíčky se prodávají v každém obchodě s nábytkem, v drogeriích i v centrech s bytovými doplňky, protože patří mezi nejoblíbenější designové prvky, které pomáhají zútulnit interiér. Lákají na vzhled, ale také na cenu. Jsou rovněž oblíbenými dárky, které najdou praktické využití, proto se nachází snad úplně v každé domácnosti. To však neznamená, že jejich používání je zcela neškodné a především zdravé. Před jejich používám varuje Sylwia Paneková, polská odbornice na chemii a hvězda Instagramu, kde vystupuje pod přezdívkou Mama Chemik.

Mohlo by vás zajímat:  Populární diety celebrit můžou s tělem pořádně zamávat. Ale ne vždy podle představ
Zdroj obrázku: Freepik

Z čeho mě bolí tak strašně hlava?

Polská star sociálních médií si posvítila na vonné svíčky po reakci jedné sledující, která zjistila, že po zapálení vonných svíček se vždy automaticky zapne čistička vzduchu, která pak běží nepřetržitě po dlouhou dobu. Po zapálení svíček ale nereaguje jen přístroj na čištění vzduchu, ale jistě se každý setkal s tím, že ho rozbolela hlava při pobytu v zakouřené místnosti nebo v interiéru, kde byly zapálené svíčky. Mama Chemik se tohoto tématu okamžitě chopila a popsala důsledky spalování v hojně sledovaném videu.

Mohlo by vás zajímat:  Sršni a vosy jsou obávaný hmyz, panika ale není namístě. Nejlepší je zachovat klid

Bolesti hlavy, dušnost i chrapot

A jaký je závěr? Při spalování svíček v interiéru dochází ke znečišťování vzduchu, zejména když jsou vyrobené z parafínu, protože se do vzduchu uvolňují nebezpečné látky, jako jsou toluen a benzen. V takovém případě mohou lidé v dané místnosti trpět na bolesti hlavy, může se jim zhoršit dýchání nebo mohou přijít o hlas, protože přímo vdechují nebezpečné látky ze svíček i ze spalování syntetických vonných látek. Také hořící knot může rozšiřovat do ovzduší olovo a cín. Při výběru vonných svíček je tedy nutné vybírat vždy podle složení, bezpečnější jsou svíčky z včelího vosku nebo sójové svíčky, které jsou zcela ekologické a netoxické.

Zdroj: https://then24.com/2022/09/21/do-you-love-scented-candles-avoid-these-they-can-be-harmful-to-your-health/