Zdřímnutí během dne ničí mozek. Vědecký výzkum ukázal souvislost spánku s Alzheimerovou chorobou

Jednou za čas si tím prošel každý z nás. Náročný den nebo vydatný oběd a následné zdřímnutí. Velice příjemná činnost, zvláště pokud jste opravdu unavení, ale je to opravdu tak zdravé, jak se zdá? Podle vědců z Rush University Medical Center existuje korelace mezi dlouhým zdřímnutím během dne a kognitivním poklesem. I když takové nevinné zdřímnutí má své blahodárné účinky, tak má i negativní dopad na naši pohodu a kognitivní funkce.

Dlouhé a časté spánky přes den vedou ke zhoršení kognitivních schopností za rok. Dokonce se našla souvislost i se zhoršením stavu mozku.

Mohlo by vás zajímat:  Lék na nespavost i zklidnění při stresu: to vše a ještě víc přinesou oblíbené bylinky

Výzkum vědců

Studie se zúčastnilo přes 1 400 lidí a pozorování v rámci projektu Rush Memory and Aging Project trvalo 14 let. Lidé nosili senzor, který registroval jejich aktivitu po dobu 10 dní v měsíci. Každý rok absolvovali kognitivní a další testy nutné k získání výsledků studie. Jakákoliv delší nečinnost během dne byla považována za zdřímnutí.

Na začátku studie asi 75 % zúčastněných nevykazovalo žádné známky kognitivní poruchy. 19,5 % mělo mírné poškození mozkových funkcí a zbytku byla diagnostikována demence v důsledku Alzheimerovy choroby. Po pouhém roce vědci zjistili, že lidé s mírnou demencí zdvojnásobili počet spánku, zatímco lidé s demencí měli až třikrát vyšší pravděpodobnost, že si dopřáli šlofíka.

Mohlo by vás zajímat:  Crimson vám ukáže, jak dobrá dokáže být ryba. Patří k nejčistším druhům na světě
Zdroj obrázku: Freepik

Dlouhý spánek není zdravý

U skupiny lidí, kteří se zdáli být zdraví, se rozvinula demence. U těch, co si dopřáli o hodinu delší spánek, vzniklo až o 40 % vyšší riziko Alzheimerovy choroby. Ve výsledku to znamená, že dlouhý spánek značí možné problémy s mozkem, včetně mozkových onemocnění. Mají také podezření, že za nimi stojí stejné patologické mechanismy.

Poruchy kognitivního poklesu mohou způsobit různé změny ve fungování lidí. Alzheimerova nemoc je opravdu multisystémová porucha, která zahrnuje:

  • potíže se spánkem,
  • sníženou aktivitu,
  • změny ve složení těla,
  • příznaky deprese, změny chování.
Zdroj: https://neurosciencenews.com/too-much-sleep-brain-9983/