Rychlá chůze prodlužuje život až o 20 let. Stačí 10 minut denně
Chtěli byste na chvíli zastavit čas, tedy aspoň co se týče stárnutí? Máme pro vás dobrou zprávu, jde to, alespoň esteticky. Nemusíte tak zbytečně utrácet za plastické úpravy, stačí jediné. O co se jedná? Procházka, to je ta činnost, která postačí. Jenže má to menší háček, je důležité chodit svižnějším krokem.
S docela zvláštním poznatkem přišli vědci z University of Leicester. Zjistili, že lidé, kteří chodili celý život energicky a rychle, na tom byli podobně jako lidé o 16 let mladší. Studie testovala 406 tisíc lidí středního věku. Zjistilo se, že rychlejší tempo chůze napomáhá k prodloužení mladistvého vzhledu.
Co jsou telomery?
Za vším stojí takzvané telomery, což jsou „čepice“ na koncích všech chromozomů. Tyto chromozomy obsahují opakující se sekvence nekódující DNA, které chrání chromozom před poškozením během buněčného dělení. Během každého dělení buňky se telomery zkracují, až se zkrátí natolik, že se buňka nemůže dále dělit. Tento stav se nazývá replikativní stárnutí. Tento moment závisí na stavu našeho těla, ne přímo na věku.

Rychlou chůzí k prodloužení života
Vztah mezi délkou telomer a vývojem onemocnění není zatím jasný, předpokládá se, že krátké telomery mají spojitost s řadou příznaků, jako jsou:
- slabost,
- zhoršování stavu kůže,
- vypadávání vlasů,
- sklon k rakovině.
Chůze samotná má přínosy z fyzické, duševní, sociální a zdravotní stránky. Do této doby jsme nebyli schopni potvrdit, zda rychlá chůze skutečně zlepšuje celkové zdraví. V této studii byly využity informace z genetických profilů konkrétních lidí, aby se zjistila spojitost s rychlou chůzí. Studie se zaměřila na rychlost a intenzitu chůze. Výsledky ukázaly, že pouhých 10 minut rychlé chůze denně prodlužuje až o 20 let životnost telomer oproti pomalé chůzi, což znamená, že náš organismus je biologicky mladší, než ve skutečnosti je. To tvrdí doktor Dempsey a Tom Yates.
Zdroj: https://www.sciencedaily.com/releases/2022/04/220420133538.htm