Pracovat na svém sebevědomí může každý. Nebojte se vykročit správným směrem

Sebevědomí je umění, kterému se dá naučit. Je o překonávání strachu a asertivitě. Sebevědomí je jedním z faktorů, které přispívají k profesnímu úspěchu a osobnímu štěstí. Je to rozvinutá dovednost, která se formuje už v dětských letech, během školního vzdělání a pod vlivem kultury, ve které vyrůstáme.

Sebevědomí plyne z uspokojení potřeb

Mnoho lidí neumí plánovat, řídit lidi, ovládat emoce a správně komunikovat, což znamená, že nemají kompetence, které jsou potřeba k dosažení úspěchu. Pak je ovládne lenost, pohodlnost a strach. Podle výzkumů sebevědomí lidé vydělávají více a jsou obecně úspěšnější. Uspokojování základních potřeb poskytuje platformu pro rozvoj a je pro něj naprosto nezbytné.

Nejzákladnější potřebou, kterou člověk musí uspokojit, je bezpečí. Pokud se člověk bojí, neuvažuje racionálně, neanalyzuje, kreativně neplánuje a nemá přístup k požadovaným zdrojům. Bezpečí ovlivňuje způsob, jakým přemýšlíme, a z něj vycházejí určité emoce, které vedou opět k myšlenkám, které nám toto bezpečí berou. Proto je důležité se z tohoto kruhu vymanit.

Zdroj obrázku: Freepik

Změna je náročná, ale vyplácí se

Skutečné pocity, traumata z minulosti a nezpracované vzpomínky skrývají části psychiky a nacházíme v nich i řešení našich problémů. Práce na změně vnímání sebe a svých návyků je psychicky i fyzicky vyčerpávající. Jenže změna kvality života je obrovská a úsilí se vyplácí v osobním i profesním životě. Sebedůvěra je nezbytná k budování zdravých a naplňujících vztahů, ty však samy o sobě zároveň nemohou být lékem na naše komplexy. Životní změnou musí člověk projít sám.

Mohlo by vás zajímat:  Japonská vodní dieta pomůže zhubnout i bez hladovění. Zaměřuje se na něco úplně jiného než jídlo

Sebevědomí je potřeba také k ukončení toxického vztahu, který nenaplňuje naše potřeby. Nesebevědomý člověk se bojí postavit na vlastní nohy a stává se závislým na člověku, který mu ubližuje. Současný svět nás motivuje k budování sebevědomí materiálními věcmi, ale to nikdy nebude mít kýžený efekt. Důležité je investovat čas, peníze i energii správným směrem.

Zdroj: https://www.indeed.com/career-advice/career-development/tips-to-become-successful