Řeč těla prozradí mnohé. Polohou ve spánku dá pes najevo pocit bezpečí, nepohodlí i strach

I když psi neumí mluvit, velice dobře dokážou sdělit své potřeby nebo naznačit svou pohodu řečí těla, hlavně během spánku. Pokud se naučíme vnímat, co nám chce zvíře říci, máme výhodu v podobě uspokojení jeho potřeb nebo ho můžeme ochránit před nebezpečnou či stresující situací. Řeč těla používají psi především mezi sebou, ale postupem času jsme se naučili jí rozumět také. Už víme, že vrtění ocasem nemusí vždy znamenat radost a zívání není vždy známkou únavy. Jeden pohled psíma očima na stranu od tlamy znamená silné nepohodlí. Stejně tak se vyplatí zbystřit, v jaké pozici pes spí.

Mohlo by vás zajímat:  Parkování auta v obýváku má svá specifika

Poloha, ve které náš čtyřnohý přítel spí, může napovědět, jak se cítí. Ideální doba spánku u psa je 12–‍15 hodin denně. Během spánku by neměl být rušen hlazením nebo buzen. Dobrý a kvalitní spánek dodává psovi energii pro:

  • poznávání prostředí,
  • hraní,
  • výcvik.

Jaká je nejzdravější a nejsebevědomější pozice při spaní?

Poloha psa, jehož tělo je uloženo na jedné straně, nohy jsou narovnány, hlava se stává prodloužením páteře a ocas je volně položen na podlaze. Přesně tato poloha patří k nejzdravější a ukazuje při ní, že se cítí komfortně a bezpečně a plně vám důvěřuje.

Mohlo by vás zajímat:  Nabíjení elektromobilů zůstává hlavním problémem u tohoto typu vozu
Zdroj obrázku: Freepik

Pes, který usne na zádech a odhaluje vám tak citlivé místo, vám také plně důvěřuje. Je uvolněný, klidný a sebevědomý, protože ví, že mu nic nehrozí.

Pozice tlapek vepředu a pozice „míč“

Poloha na břiše s předníma nohama nataženýma před sebou a hlavou mezi nimi značí spíše dřímání než spaní. Tato poloha umožňuje psovi rychle vstát a být připravený, většinou toto držení zaujme pes, když je v novém prostředí, ve kterém se necítí sebevědomě.

Zakulacenou polohu pes volí, když je mu zima, ale může se stát, že tuto polohu zaujme, když je ve velkém stresu, nejistotě nebo má bolesti. V ten moment je potřeba zkontaktovat veterináře. Psi bez domova spí nejčastěji v této poloze, aby si uchránili tlapky a břicho před případnými útoky.

Zdroj: https://casper.com/blog/dog-sleeping-positions/