Kozlíkové kapky fungují lépe než prášky na spaní. Uklidní při stresu a zaručí nerušený spánek

O svém by mohly vyprávět naše babičky. O co se jedná? O kapky z kozlíku, respektive jeho kořen, který má hromadu zdravotních vlastností, jež se hodí zejména při bojirůznými nemocemi. Kdy se vyplatí jeho užívání a s čím nám může dál pomoci?

Kořen kozlíku lékařského najde využití v konvenčním a lidovém léčitelství. Kořen a oddenky mají mnoho vlastností, které se využívají při zdravotních potížích. Kozlík lékařský je trvalka, která dosahuje výšky až 2 metrů a vyznačuje se květy, které se objevují v období od června do srpna. Kozlík lékařský se vyskytuje na vlhkých loukách, v rašeliništích, ve vlhkých lesích a na vodních březích.

Mohlo by vás zajímat:  Skladování léků má svá pravidla. Při nevhodném zacházení mohou přestat účinkovat nebo způsobit problémy

Vlastnosti a použití

Jaké jsou vlastnosti kozlíku?

  • Uklidňující účinek.
  • Zklidnění ve stresových a emočních vypětích.
  • Snížení činnosti centrálního nervového systému.
  • Úleva při žaludečních potížích a menstruaci.
Zdroj obrázku: Freepik

Pokud máte problémy se spánkem, je ideálním adeptem. Napomáhá ke zklidnění a zkrácení doby potřebné k usnutí. Navíc zlepšuje kvalitu samotného spánku, snižuje noční buzení. Kapky jsou účinné hlavně u psychického vypětí a u hyperaktivních lidí.

Kozlík má protizánětlivé účinky, proto se vyplatí jej užívat při plynatosti a zažívacích potížích. Zvyšuje sekreci žaludečních šťáv. Přináší úlevu při menstruaci a je účinný při premenstruačním syndromu. Kozlíkové kapky se doporučují ženám v menopauze, kdy dochází u žen k výkyvům nálad a větší nervozitě.

Mohlo by vás zajímat:  Největší fakta o mozku, která vás zaručeně překvapí

Dávkování a vedlejší účinky

Především je nutné dodržet příbalové informace. Při nervovém vypětí se doporučuje užívat 3× denně 1,5 ml kozlíkových kapek. Při potížích s usínáním se doporučuje 1,3 ml kapek před spaním. Pokaždé je potřeba kombinace kapek s vodou.

Vyvarovat přípravku by se měly těhotné ženy, kojící ženy, epileptici a lidé s nemocnými játry. Po užití kapek by se nemělo řídit zhruba 2 hodiny. Kapky mohou užívat i děti starší 12 let.

Zdroj: https://www.sleepfoundation.org/sleep-aids/valerian-root