Mouchy dokážou otrávit den. Ze zahrady i balkonu je efektivně vyženou oblíbené rostliny

Ať už máte zahrádku, zahradu, kousek pozemku před bytem, nebo balkón, víte, jak dokáže být otravný hmyz, a to konkrétně mouchy. Nemusí se jednat pouze o venkovní prostory, ale dokážou se dostat i dovnitř. Jejich pozornost určitě nezůstane bez povšimnutí, protože svým létáním vydávají bzučení, které neunikne našim uším. Jak se vypořádat s tímto otravným létajícím hmyzem, aniž bychom použili chemické přípravky? Je to velice jednoduché, stačí si pořídit rostliny, které tyto neřády odpuzují.

Nejen že nás jejich přítomnost obtěžuje, navíc nejsou prospěšné ani pro naši zahradu nebo domácnost, mohou i škodit! Mouchy jsou přenašeči bakterií. Často sedí na různých výkalech a naberou na sebe různé bakterie. Když potom taková moucha přistane na jídle, může nastat problém. Snadno dojde ke kontaminaci jídla škodlivými bakteriemi, které způsobují nemoci jako:

  • salmonelózu,
  • břišní tyfus,
  • tuberkulózu,
  • úplavici.
Mohlo by vás zajímat:  Chytré zalévání šetří vodu i čas. Tato pravidla ocení každý zahrádkář
Zdroj obrázku: Freepik

Levandule a máta

Levandule je krásná fialová rostlina, která odrazuje mouchy i komáry. Levanduli zasaďte do květináčů a postavte tam, kde nejčastěji pobýváte. Ideálním místem jsou terasy, parapety i balkóny.

Máta je extrémně aromatická rostlina s esenciálními oleji. Její vůně je pro nás velice příjemná a naopak pro mouchy nepříjemná. To zní jako výborný nápad, nemyslíte? Nezapomínejte, že máta roste velice rychle. Kromě odpuzujících účinků, můžete mátu využít i v kuchyni.

Myrta nebo modrý karafiát

Toužíte spíše po okrasné rostlině než po bylinkách? Myrta je rostlina, kterou můžete vložit do květináče nebo klidně i do zahrady. Tato okrasná rostlina je náchylná na sluneční záření. Kvete celé léto a vydává sladkou vůni, která je naopak pro mouchy velice neatraktivní. Kromě much odpuzuje také komáry, takže není na co čekat.

Mohlo by vás zajímat:  Kaštany udělají radost nejen dětem. Svázané v sáčku potěší všechny, kdo doma rádi ušetří

Modrý karafiát je další z rostlin, které odpuzují mouchy. Určitě vás potěší, že je tato rostlina nenáročná, co se týče péče. Daří se jí na slunných a suchých místech a je mrazuvzdorná. Po okrasné stránce nebudete určitě zklamaní, barevné květy karafiátu se stanou chloubou vaší zahrady.

Zdroj: https://edenhorticultural.co.uk/blog/plants-that-repel-flies-bugs/