Nabíjení elektromobilů zůstává hlavním problémem u tohoto typu vozu

Politika Evropské unie je jednoznačná – elektromobily mají zelenou, zatímco autům se spalovacím motorem brzy naskočí červená. Některé národy jsou elektromobilitě tradičně nakloněné, týká se to zejména Skandinávie, Německa či států Beneluxu. Češi mají spíše odmítavý postoj, byť je u většiny naší populace způsoben zejména vysokou kupní cenou těchto aut. Ale i mezi těmi, kteří si elektromobil navzdory vyšším pořizovacím nákladům už zakoupili, se našli tací, kteří auto rychle poslali dál. Jaké jsou hlavní příčiny takové rychlé změny názoru a prodeje auta se ztrátou i několika set tisíc?

Mohlo by vás zajímat:  Pokuta za využití antiradaru v autě se silničním pirátům vyplatí

Jízdní vlastnosti jsou super

Byť to asi skalní příznivci aut se spalovacím motorem nikdy nepřiznají, majitelé elektromobilů jsou s jejich výkonem i jízdními vlastnostmi zpravidla spokojeni. A to i ti, kteří se elektrické auto rozhodnou po několika měsících prodat. Elektromobily jezdí plynule, mají slušnou akceleraci a jsou velmi spolehlivé. Automatické převodovky těchto aut jsou navíc velmi dobře kalibrované, a tak je jízda elektromobilem skutečným potěšením. Těm, kteří elektromobil rychle prodají, tak vadí jiné mouchy těchto úsporných aut.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené doplňky stravy mohou seniorům ublížit. Ne pro každého jsou ženšen nebo ginkgo biloba vhodné
Zdroj obrázku: Freepik

Komplikované dobíjení

Hlavním kamenem úrazu bývá dobíjení. Elektromobily různých značek mají různé konektory, a ne všechny tak lze dobíjet na všech typech dobíjecích stanic. Řada majitelů elektromobilů, kteří se před koupí vozu v problematice nezorientují, nakonec zjistí, že auto můžou dobíjet jen doma nebo v několik desítek kilometrů vzdáleném městě a že domácí dobíjení trvá velmi dlouho.

Dlouhé jízdy

Podobné potíže mohou vyvstat i na dlouhých cestách, zejména u nejlevnějších modelů méně známých značek. Delší cestování také často vyžaduje lepší plánování trasy tak, aby řidič mohl zastavit na vhodné dobíjecí stanici a auto rychle dobít, což řadě řidičů příliš nevyhovuje. Někdy jsou navíc vhodné dobíjecí stanice obsazené, a tak nezbývá než několik desítek minut počkat.

Zdroj: https://driveclean.ca.gov/electric-car-charging