Proti sršním se můžeme bránit některými rostlinami, dobře fungují i běžné sítě proti hmyzu

Zahrada by měla být klidným místem k odpočinku. Bohužel není možné zamezit v příletu otravnému bodavému hmyzu, který láká sladké ovoce nebo rozkvetlé květiny. Lidé se bojí především sršní, protože jejich bodnutí žihadlem patří mezi poměrně bolestivé. Co lze udělat pro to, aby se vaší zahradě vyhýbaly?

Proč je sršeň nebezpečná

Sršeň patří mezi blanokřídlý hmyz. Dosahují délky až 5,5 cm. V tuzemsku žije jeden jediný druh, a to sršeň obecná. Nejčastěji se sršně vyskytují v jižní a jihovýchodní Asii. Najdete je ale také v subtropech, a dokonce i na Sibiři. Jak je patrné, sršním se nelze vyhnout nikde na světě. Tento hmyz se zpravidla živí cukernými šťávami a jeho larvy jsou dravé, kdy požírají bezobratlé živočichy.

Mohlo by vás zajímat:  Strom štěstí vnese do domova radost a blahobyt. Po citronovém drinku se obsype novými lístky

Jejich žihadlo je spojeno s jedovou žlázou a slouží především k lovu, případně k obraně. Sršní bodnutí je bolestivější než včelí. Není-li ale zasažen jazyk či jícen, není obvykle nebezpečné. Pochopitelně jsou lidé, kterým i sršní bodnutí může způsobit život ohrožující alergickou reakci. Je proto třeba být před nimi na pozoru. Jed sršní obsahuje acetylcholin, jenž způsobuje bolest a pálení.

Zdroj obrázku: Freepik

Jakým způsobem lze sršně odradit

Stejně jako jinému hmyzu i sršním vadí určité vůně, proto se budou oblastem, kde je vycítí, vyhýbat. Na tomto principu funguje odpuzovač sršní. Prostě si na své zahradě vysadíte rostliny, které sršně nemají v lásce. Jsou to hlavně česnek, macešky, máta peprná, bazalka, měsíček, tymián, levandule nebo muškáty.

Mohlo by vás zajímat:  Škrábance na skle vzniknou raz dva. Stejně jednoduše mohou zase zmizet, stačí sáhnout do koupelny

Uvedené rostliny si lze vysadit na záhon a do květináčů, které umístíte na balkoně nebo na terase. Možná že za krátký čas vypozorujete, že se sršně vašemu oblíbenému místu pro odpočinek začaly vyhýbat.

Vyplatí se sítě proti hmyzu

Pokud nechcete mít otravný hmyz uvnitř svého domova, vůbec byste nesměli větrat. Zvláště v letním čase je to ale nemyslitelné. Proto si do oken pořiďte sítě proti hmyzu, které zabrání tomu, aby vám do místností z otevřeného okna létal hmyz.

Zdroj: https://www.positivepest.net/keep-hornets-away