Jaká místa patří mezi nejšpinavější ve vašem domově?

Pandemie koronaviru nad donutila přemýšlet nad tím, jak vážnou nemoc mohou způsobit bakterie a další mikroby, které se mohou snadno objevit na čemkoliv, co vezmete do ruky. Proto je nutné si často mýt ruce, protože si umýváme zeleninu a ovoce z obchodu. Někdy to ale nestačí. Některé bakterie mohou způsobit vážné nemoci. Jaká místa patří mezi nejšpinavější ve vaší domácnosti?

Existují špinavější místa, než je naše toaleta

Ačkoliv si to mnoho lidí myslí, toaleta a její okolí opravdu nepatří mezi místa, která by byla nejšpinavější v celé domácnosti. Staráme se o své potřeby, vypouštíme do toalety různé bakterie, ale minimálně jednou týdně se pustíme do jejího úklidu a nemusíme mít tak strach o své zdraví. Většina domácností používá také závěsné košíky nebo jiné prostředky na osvěžení toalety. Ukázalo se, že mnohem špinavější je například telefon.

Telefon totiž nikdo nedezinfikoval, nebo se k tomu alespoň nepřiznal. Nikoho to nenapadne, i když máme mobily většinu času v ruce a někdy je nechcete dát z ruky. Telefon s sebou nosíme pořád a on má tak možnost nasát do sebe mnoho bakterií. Telefon si pak dáváte k uchu, nebo píšete zprávu a bakterie se mohou rychle dostat do těla. Telefony jsou plné bakterií, mají jich na sobě asi 10x více než záchodové prkénko.

Mohlo by vás zajímat:  Renovaci obložení zvládne každý chlap sám. Speciální vybavení není vůbec potřeba

Ideálním místem pro tvorbu bakterií je houbička na mytí nebo utěrka

Podle jedné studie americké organizace, která se zabývala nejen testováním, ale také kontrolou produktů, jsou houbičky na mytí velkým častým domovem pro bakterie, které způsobují salmonelu. Houbičky jsou skvělým místem pro vývoj mikroorganismů, protože je v nich vlhko a také zbytky jídla. Houbičku byste tak měli měnit co tři dny nebo ji dezinfikovat tak, že ji na minutu dáte do mikrovlnky.

Dalším ideálním místem pro množení bakterií je utěrka v kuchyni nebo také různá držadla, spínače světel nebo rukojeti, na které sahá více lidí najednou. Problémem mohou být také peníze, které se neustále předávají ostatním lidem. Nikdo netuší, kolika rukama už prošly, proto i tady je dobré dávat pozor a ruce si po použití peněz raději umýt. Velký prostor mají mikroby také v klávesnici u počítače.