Při onemocnění štítné žlázy je změna jídelníčku klíčová. Předejde nadměrnému tloustnutí i nebezpečnému hubnutí

Štítná žláza patří k velice důležitým orgánům v našem těle, ovlivňuje správný růst organismu a průběh životních funkcí. Jestliže máme potíže se štítnou žlázou, pocítíme to v podobě hypertyreózy či hypotyreózy. Co je důležité vědět? Především změnit životní styl, pokud trpíme problémy spojenými se štítnou žlázou!

Onemocnění štítné žlázy má za následek zhoršení kvality našeho života, nejčastější nemoci bývají:

  • hypotyreóza,
  • hyperaktivní štítná žláza,
  • Hashimotova choroba,
  • Gravesova-Basedowova nemoc.

Žádná z výše zmíněných nemocí by se neměla brát na lehkou váhu. Všechny by měly být probránylékařem. Po lékařské diskuzi je potřeba dodržovat nastolenou dietu.

Mohlo by vás zajímat:  Popularita chia semínek roste. Patří mezi nejsilnější superpotraviny, přesto nejsou bez rizika
Zdroj obrázku: Freepik

Jak se stravovat při problémech?

Obecně jestliže trpíme nějakým neduhem, je potřeba dbát na životosprávu. Představte si například, že trpíte hypotyreózou, co teď? Jedná se o deficit hormonů, který zpomaluje metabolismus, což snižuje rychlost trávení, způsobuje ospalost, únavu, vitalitu a přibírání na váze.

Čemu se tedy vyhnout? V první řadě brukvovité zelenině (brokolici, květáku, růžičkové kapustě, kedlubnám) v syrové verzi. Při tepelném zpracování tolik neškodí. Dále byste se měli vyhnout tučným uzeninám, masu, sádlu, margarínu, slaným pochutinám, cukrovinkám, syceným nápojům a alkoholu.

Mohlo by vás zajímat:  Nakrmte svůj mozek. Tyhle potraviny ho nakopnou a vy se můžete těšit na rychlé myšlení

Dieta a pravidla

Výživa u hyperaktivní štítné žlázy je stejně důležitá jako u hypotyreózy. Nadměrná produkce hormonů vede k hubnutí. Existuje zvýšené riziko nedostatku živin a anémie. Proto by měla být dodržována vyvážená a rozumná strava.

Změna jídelníčku by měla nastat s navýšením počtu kalorií až o 25 %! Při výrazné hyperaktivitě až o dvojnásobek, tedy 50 %. Nezapomeňte ale vše prodiskutovat s výživovým poradcem. Důležitá je kvalita stravy. Vhodnými produkty jsou vysokoenergetické ořechy, semena, avokádo, sušené ovoce. Po regulaci hormonů je potřeba se vrátit k běžné stravě.

Zdroj: https://www.endocrineweb.com/conditions/thyroid/thyroid-diet-how-to-eat-with-a-thyroid-disorder