Po bodnutí komárem přinesou úlevu domácí prostředky. Sníží otok a zčervenání
Přítomnost komárů je nepříjemná. Od neustálého bzučení až po nekonečné odhánění. I když máte domácnost zajištěnou proti hmyzu sítěmi do oken, popřípadě balkónových dveří, občas se stane, že se i tak dostanou dovnitř, nebo při pobytu venku schytáte pár štípanců. Typickými stopami po takovém ataku zůstávají červené svědivé pupínky. Ulevit mohou prostředky, které běžně seženeme v lékárně. Můžeme ovšem použít také osvědčené domácí přípravky. O které se jedná?
U nás žije hned několik desítek druhů komárů, ne všichni ale útočí na člověka. Je také nutno podotknout, že samci na člověka nejdou, pouze samičky. Ty jsou lákány především bílkovinami obsaženými v naší krvi, které jsou nezbytné pro kladení vajíček. Samci si vystačí s nektarem z květů. Nejčastěji na nás útočí komár pisklavý, a to nejčastěji mezi 18.–21. hodinou.
Jak bodá komár?
Komár si vytipuje svou oběť, bodne a poté saje. Komár je vybaven třemi páry jehel. První pár je opatřený zoubky a slouží k propíchnutí kůže, která se otevírá dalšímu páru jehel, tímto způsobem má třetí pár přístup ke krvi. Jedna z jehel se zapíchne do těla a saje krev, zatímco druhá vstřikuje sloučeniny, které brání srážení krve.
Reakce na bodnutí je individuální, záleží na imunitním systému i na tom, zda je člověk alergický (kopřivka, horečka, závratě, podráždění). Nejběžnější příznaky bodnutí jsou:
- svědivý pupínek v místě vpichu,
- bolest v místě vpichu,
- zčervenání,
- otok.
Po 20 minutách se objeví na kůži erytém a pálící pupínek. Po několika dnech otisky zmizí.
Proč bodnutí svědí?
Do místa bodnutí vstříkne komár sliny, které obsahují látky bránící srážení krve, kterou vysávají. Tyto látky spouští imunitní systém těla, jsou vnímány jako hrozba. K boji s nimi tělo nasadí histamin. Histamin způsobuje svědění, zánět a otok. Pupínek po bodnutí svědí a nutí ke škrábání. Škrábání sice přináší úlevu, ale pouze krátkodobou, a navíc poškozuje kůži, což zvyšuje riziko rozvoje sekundárních onemocnění.
Osvědčené metody
Proti uvolňování histaminu poslouží různé gely nebo aloe či mentol. Pokud nemáte, zkuste studený obklad, tyto obklady pomáhají lokálně snižovat zánět a zmírňovat svědění a nepohodlí. Zabalte několik kostek ledu do hadříku nebo ručníku a přiložte na postižené místo. Vyhněte se kontaktu ledu přímo s pokožkou.
Někdo si na kůži přikládá plátek citronu nebo cibule, někdy pomůže obklad z citronové vody, účinný bývá i roztok vody s jedlou sodou nebo jablečný ocet. V boji proti svědění pomůže i tření listy jitrocele, máty nebo bazalky.
Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/mosquito-bites/diagnosis-treatment/drc-20375314