Kousnutí mravencem může způsobit anafylaktický šok. Nejhoršímu předejde včasné vyhledání lékaře

Slunečné počasí je tady. Můžeme pobývat co nejvíc venku a provádět různé sportovní činnosti. V tuzemsku nemáme vyloženě nebezpečný hmyz, tedy až na klíště, ale objevují se i případy bodnutí vosy, včely či sršně. Nebezpečné může být i kousnutí mravencem. Pro koho je tento hmyz nebezpečný?

V Česku žije něco kolem 100 druhů mravenců, z nichž nejagresivnější jsou ti červení. Jejich kousnutí pocítíte a zanechává stopu. Tento druh se vykytuje ve vlhkém prostředí, nejčastěji pod kameny, dřevem, mechem nebo v trsech trávy. Dalšími kousavými mravenci jsou lesní. Právě jejich kousnutí vyvolává alergické reakce. Ostatní druhy jsou téměř neškodné a koušou jen výjimečně.

Mohlo by vás zajímat:  Po padesátce je lepší z jídelníčku vyřadit brambory, cukr i sůl

Jak koušou a jaké jsou příznaky

Proč mravenci útočí? Prostá odpověď, jako je to u jiných zvířat, mravenci útočí, když se cítí ohrožení. Pud sebezáchovy je obrovský, takže pokud se snažíme polapit mravence, bude se bránit prokousnutím kůže, do které pak nažene jed. Tento jed obsahuje ze 60 % kyselinu mravenčí, která je zodpovědná za následnou alergickou reakci.

V místě bodnutí pocítíte svědění a zarudnutí. Mimo kyselinu mravenčí obsahuje mravenčí jed i alkaloidní proteiny, již rovněž způsobují alergenní reakci. Jestliže postižený má silnou alergickou reakci, kousnutí mravencem může být zvláště bolestivé a způsobí v okolí puchýřky, vyrážky, a v nejhorším případě dochází i k nekróze kůže.

Mohlo by vás zajímat:  Ovesná kaše je zdravá a dodá energii na celé dopoledne. Tyhle chyby ji úplně zkazí
Zdroj obrázku: Freepik

Úleva po kousnutí

Nejúčinnějším způsobem je chladit postižené místo. Můžete zkusit různé gely nebo antihistaminika. Z domácích prostředků jsou účinné obklady z jedlé sody. Smíchejte jedlou sodu s dostatkem vody tak, aby vznikla kašovitá hmota. Tou pak potřete infikované místo. Důležité je, že nehrozí borelióza jako u kousnutí klíštětem.

Anafylaktický šok po kousnutí mravencem?

Nestává se to často, ale může dojít k neobvyklým příznakům jako:

  • dýchacím potížím,
  • zvracení,
  • otoku obličeje, oteklému jazyku,
  • mdlobám.

V tu chvíli neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc. Uvedené příznaky značí totiž anafylaktický šok, který bez odborné pomoci vede až ke smrti. V takovém případě zajistěte pacienta do příjezdu sanitky. Starejte se o průchodnost dýchacích cest a o to, aby byl při vědomí.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22943-ant-bites