Vědci stanovili takzvaný spánkový věk. Toto číslo dokáže předpovědět předčasnou smrt

To, jak spíte, může odhalit zdravotní problémy, a dokonce posoudit riziko předčasného úmrtí. Britští vědci se zaměřili na tento problém a věnovali se mu v různých studiích. Varují nás, abychom nezanedbávali problémy se spánkem, protože to může velmi negativně ovlivnit náš zdravotní stav.

Spánkový věk

Britští vědci provedli až 12 000 různých výzkumů, které se zaměřovaly na chování během spánku. Soustředili se hlavně na dýchání, srdeční rytmus a pohyb nohou a brady. Na základě těchto pozorování se vědci snažili určit faktory, které souvisejí s úmrtností. Snažili se charakterizovat způsob spánku u lidí různého věku.

Mohlo by vás zajímat:  Cukr se skrývá i tam, kde ho málokdo čeká. Většina potravin je potenciální hrozbou

Potom použili umělou inteligenci a technologii strojního učení k analýze spánku konkrétních lidí. Díky tomu určili takzvaný spánkový věk. Jedná se o odhadovaný věk na základě toho, jak tito lidé spí. Například když má někdo 55 let a spí zdravě celou noc, jeho spánkový věk může být teoreticky 45 let.

Zdroj obrázku: Freepik

Čím vyšší spánkový věk, tím hůře

Podle předpokladů vědců může znamenat problém, pokud spánkový věk překročí skutečný věk dané osoby. A tento fakt může být dále spojen s předčasnou smrtí. Podle vědců je největší riziko předčasného úmrtí spojeno s četnými krátkými probuzeními během noci. Lidé, kteří je zažívají, si ráno většinou nic nepamatují. Vyšší spánkový věk znamená větší fragmentaci spánku, která je indikátorem budoucích zdravotních problémů.

Mohlo by vás zajímat:  Skvěle probudí a odežene cukrovku i rakovinu. Přesto pití kávy nemusí vždy končit dobře

Podle odborníků se tento typ poruchy spánku liší od situací, ve kterých si člověk uvědomuje, že se probouzí. Vědci poukazují na to, že se jim ještě nepodařilo zjistit, proč je fragmentace spánku spojena s rizikem smrti, ale v budoucnu hodlají tento jev prozkoumat. Správný spánek je jako elixír života. Proto bychom neměli zanedbávat jakékoli problémy, které se týkají našeho spánku. Určitě umíte i sami posoudit, že po dobré noci je člověk mnohem soustředěnější, má lepší paměť a hlavně má dobrou náladu.

Zdroj: https://scopeblog.stanford.edu/2022/08/31/scientists-calculate-sleep-age-mortality/