Nesprávně fungující radiátory mají často jednoduché řešení

Teploty nebezpečně klesají, a tak naplno začíná topná sezóna. V dnešní době je velmi důležité dbát na správné fungování celého topného systému. Nesprávně fungující radiátory jen zbytečně zapříčiňují zvýšené účty za topení. Proto je dobré je pořádně zkontrolovat.

Nedbalá kontrola

Radiátory jsou nejčastějším zdrojem topení v našich domácnostech. Bohužel se často o tato zařízení nestaráme správně a to nám bohužel jen zvyšuje účty. Nečekejte na to, až teploty klesnou pod nulu, ale zkontrolujte stav radiátorů co nejdříve. Může to být jen drobnost, kterou zvládnete opravit i sami. Pokud si ale netroufáte, zavolejte na to odborníka.

Mohlo by vás zajímat:  Ucpaný odtok uměly naše babičky vyřešit účinně. Není nutné kontaktovat instalatéra

Špatně přišroubovaný nebo odšroubovaný vypouštěcí ventil je jednoduchá diagnostika poruchy radiátoru. Nachází se ve spodní části vedle odtokové přípojky. Chcete-li jej otevřít, sundejte matici a dotáhněte ventil pomocí klíče. Potom musíte termostat umístit do topné polohy a počkat, zda oprava pomohla a zda ohřívač funguje správně.

Service Man Adjusting House Heating System
Zdroj obrázku: Freepik

Zavzdušněná zařízení

Zavzdušnění je nejčastější příčinou poruchy radiátoru. Ukazuje se, že i nejlépe navržené zařízení ústředního topení je třeba čas od času odvzdušnit. Poznat to lze podle typických zvuků. Horká voda není vzduchem správně vtlačena do radiátoru, což vede ke špatnému provzdušnění. Tímto způsobem se zahřívá pouze polovina celkového povrchu radiátoru, takže teplo je rozloženo nerovnoměrně.

Mohlo by vás zajímat:  Při vaření na elektrickém sporáku lze ušetřit i několik tisíc. Naučte se vařit konečně efektivně

Dalším důvodem, proč je horká pouze polovina radiátoru, zatímco jeho spodní část zůstává nevytápěná, je nefunkční termostat. Dochází k blokaci a teplá voda nemusí dosáhnout až k radiátoru. Chcete-li to zkontrolovat, musíte odšroubovat hlavu termostatu. Pokud je kolík příliš stlačený, můžete ho vytáhnout kleštěmi. Pokud to nepomůže, stojí za to kontaktovat instalatéra nebo správu budovy.

Zdroj: https://www.theradiatorcentre.com/blog/article/117/how-to-get-your-radiators-ready-for-winter