Největší fakta o mozku, která vás zaručeně překvapí

Mozek, známý jako největší sval našeho těla, je pro vědce stále velkou záhadou, protože je prostudován pouze ze 40 procent. Každý z nás by si měl doplnit znalosti o nejdůležitějším orgánu v našem těle. Proto jsme sestavili seznam několika zajímavých faktů o fungování a struktuře našeho mozku, o kterých mnozí z nás vůbec netuší. Většina vás jistě překvapí. Věděli jste, že mozek:

  • je téměř 80 procent vody,
  • necítí bolest,
  • tvoří dvě procenta tělesné hmotnosti,
  • hudba zlepšuje jeho funkce a mnoho dalšího.
Mohlo by vás zajímat:  Zimní pivní speciály: vychutnejte si kořeněnou chuť nebo silně chmelené pivo IPA

Hmotnost mužského mozku

Mužský mozek je asi o 150 gramů těžší než ženský mozek. To je pravda, ale musíme si uvědomit, že hmotnost se nijak neprojevuje v efektivitě jeho práce nebo výše inteligence. Jistě to všechny muže zklame, ale neznamená to, že jsou muži chytřejší jen proto, že mají těžší mozek. I přesto se ženský a mužský mozek v některých věcech liší.

Ženský mozek má hustší síť neuronů, takže funguje lépe, spotřebovává méně energie a stárne mnohem pomaleji než mužský mozek! Ženy se navíc mohou pochlubit většími jazykovými a manuálními dovednostmi než muži. Hustá síť neuronů je zodpovědná také za jejich empatii. Mužský mozek naopak funguje lépe v prostorové orientaci a logickém myšlení. Ale to nikoho z nás zaručeně nepřekvapí.

Mohlo by vás zajímat:  Některé potraviny nemají v mikrovlnce co dělat. Hrozí zdravotní problémy i poškození trouby

Strava má velký vliv na práci mozku

Správně vyvážená strana je základ zdraví našeho těla, ale také fungování mozku. Měli bychom mu poskytnout dostatek produktů, které obsahují vitamíny B12, E a také omega-3 mastné kyseliny. Negativně ho ovlivňuje hlavně zpracované jídlo, rychlé občerstvení, sladkosti, kalorické nápoje, stimulanty a alkohol.

Není pravda, že používáme jen 10 procent našeho mozku

Tento mýtus koluje z generace na generaci. Není to přitom vůbec pravda. Mozek používáme stoprocentně při každé akci, ale ne vždy dobře. Vědci zdůrazňují, že bychom museli mít velmi dobré znalosti o tom, jak mozek funguje, abychom ho mohli skutečně využívat na maximum. Díky tomu ho můžeme využívat mnohem efektivněji.