Úplněk narušuje klidný spánek. Vědci potvrdili, že plný měsíc ovlivňuje hladinu hormonů v těle

Jednou za čtyři týdny se na obloze ukáže měsíc v úplňku. Mnoho lidí tedy čekají problémy se spánkem. Toto tvrzení není jen mýtem, ale faktem, který prokázali už i vědci. Podle nich existuje mezi spánkem a měsícem v úplňku určitý vztah.

Měsíc a spánek

Studii vedli vědci z Univerzity v Basileji. Po dobu tří let pozorovali a monitorovali spánek 30 účastníků různého věku a pohlaví. Studovala se kvalita jejich spánku a vztah mezi ním a fází měsíce. Ukázalo se, že bez ohledu na věk všichni jedinci spali hůře během úplňku. Usínali déle, jejich spánek byl v průměru o 20 minut kratší a čtení bioelektrické funkce mozku také naznačovalo, že měli mělčí spánek než v jiných lunárních fázích.

Mohlo by vás zajímat:  Klíšťata nedají pokoj ani v zimě. Nynější teploty jsou pro jejich výskyt ideální

Experiment také ukázal, že nejen během úplňku, ale i v průběhu několika předchozích a následujících nocí mají lidé problémy se spánkem. I když se v minulosti objevovalo mnoho legend, proč se za úplňku špatně spí, nepřikládal se jim velký význam. Jednou z nejznámějších je o římském bohovi snů a bohyni měsíce.

Zdroj obrázku: Freepik

Důvody špatného spánku

Plný měsíc způsobuje změnu elektromagnetického záření, které naruší produkci hormonů v lidském těle. V jiné teorii by tento gravitační účinek měsíce způsobil hormonální poruchy. Obě hypotézy věnují pozornost změnám v hormonální soustavě, protože během švýcarského experimentu vědci zjistili, že za úplňku tělo produkuje méně melatoninu, hormonu zodpovědného za regulaci spánku.

Mohlo by vás zajímat:  34 lidí bylo záměrně nakaženo covidem-19. Kontroverzní studie slibuje výrazný posun v řešení pandemie

Měsíc narušuje vodní hospodářství těla, stejně jako ovlivňuje odliv a příliv. Odpůrci této teorie však zdůrazňují, že v lidském těle je mnohem méně vody než v moři, a proto by na nás měsíc neměl mít tak velký vliv. Pro lepší spánek zkuste vypít sklenici třešňové šťávy nebo sklenici mléka. Nepoužívejte počítač krátce před spánkem. Vědecky se potvrdilo, že modré světlo zhoršuje kvalitu spánku.

Zdroj: https://www.unibas.ch/en/News-Events/News/Uni-Research/Bad-Sleep-Around-Full-Moon-Is-No-Longer-A-Myth.html