Jak připravit své tělo na lyžování a další zimní sporty?

Zimní sporty jsou spojeny se ztrátou velkého množství energie, zraněními a rizikem nachlazení. Všechny tyto aspekty jsou mnohem pravděpodobnější, pokud pravidelně nesportujete, ale rekreačně lyžujete jen několik dní v roce. Náhlé změny ve vzduchu a životním stylu nemají vždy pozitivní vliv na naše tělo. Proto se po dovolené na horách můžete cítit mizerně, pokud se předem pořádně nepřipravíte. Potřebovat budete:

  • cvičení,
  • posílení imunity,
  • vhodný jídelníček,
  • spánek.

Nezačínejte se sportem až tam

Lyžování vyžaduje hodně úsilí, ale také dovednosti. Pokud pravidelně necvičíte žádný sport a nejste na to zvyklí, je snadné se během lyžování zranit. Jak tomu zabránit? Zkuste alespoň tři týdny před plánovanou dovolenou začít posilovat ty části těla, které budou při lyžování vystaveny největší námaze. Mluvíme především o nohou, které nejlépe posílíte během, plaváním a cvičením s vhodným vybavením v posilovně.

Kromě svalů posilujte také svou imunitu. Výsledkem každodenního lyžování na sjezdovkách může vést k ochlazení těla a následně k nachlazení nebo mnohem vážnějšímu onemocnění. Lze tomu zabránit, když posílíte svůj imunitní systém. Vitamin D vám poskytne imunitu, která je tělu nejlépe dodávána v přirozené formě. Velké množství můžete najít ve vejcích, mléčných výrobcích, rostlinných olejích a játrech.

Mohlo by vás zajímat:  Nealkoholické pivo je skvělá alternativa nejen pro řidiče. Sportovcům pomůže k lepším výkonům

Správná strava a kvalitní spánek

Cvičení vede ke ztrátě nutriční hodnoty z našeho těla. Proto byste měli mít dietu, která ji pomůže doplnit. Základem je ovoce a zelenina, které jsou zdrojem vitamínů a minerálů. Kromě toho jsou důležité bílkoviny a vláknina. Dobrou volbou je libové maso a ryby. Nezapomínejte ani na dostatečnou hydrataci a snažte se co nejvíce vynechat konzumaci sladkostí.

Pro správnou přípravu těla na cvičení a pobyt na horách je nutný také pravidelný a kvalitní spánek. Jak víte, nejlépe se zotavujeme během spánku. Před dovolenou i během ní je dobré spár pravidelně osm hodin denně. Vaše kondice bude během dne mnohem lepší, zdraví silnější a budete mít jedinečnou šanci si svou dovolenou užít naplno!