Nejen na jaře útočí nepříjemné alergeny. Příznaky jde zmírnit i bez chemických léků
Teplé dny plné slunce jsou konečně tady. Rostliny a stromy kvetou, a i když se nabízí na ně krásný pohled, řada lidí trpí. Typickými nepříjemnostmi tohoto období jsou:
- štípání a slzení očí,
- tečení z nosu,
- únava a ospalost.
Alergici nemívají jaro příliš v lásce, ale existuje pár způsobů, které pomohou příznaky alergie na pyl minimalizovat.
K alergii dochází, když organismus přehnaně reaguje na běžné látky, které u zdravých jedinců nevyvolávají žádné účinky. Existují dva typy alergenů. Prvními jsou domácí roztoči a druhými pyl trávy, stromů a plevele. Znepokojujícím faktem je zvyšující se počet alergiků.
Jak dlouho působí a jaké jsou příznaky
Jedním z nejčastějších typů alergie je pylová. Vše začíná koncem ledna, kdy začne líska, v únoru navazuje olše, poté topol, bříza a dub. Koncem dubna začíná prášit pyl na trávě. Létem problémy nekončí, jelikož se přesouvají až do podzimu a potíže mohou nastat celoročně. Proč? Odpověď je snadná, přispíváme k oteplování, což vede ke změnám klimatického podnebí.
Alergie na pyl se projevuje těmito příznaky: rýma, záchvaty kýchání, ucpaný nos, svědění nosu, zarudnutí a slzení očí, škrábání v krku, suchý a únavný kašel, dušnost, bolest hlavy a dutin, únava a celkové zhroucení a někdy i výskyt kožních vad.
Prevence a co pomáhá
Příznaky bývají pro alergiky velice nepříjemné, až dokážou zkazit hezký slunný den. Nejhorší kombinací jsou horké, suché a větrné dny. Pro zmírnění příznaků noste dostatečnou ochranu (sluneční brýle nebo masku), nemějte stále otevřená okna, vyhýbejte se místům s nejvyšší koncentrací pylu. Při boji s alergií pomáhá zelený čaj, který má antialergické vlastnosti. Existují i další potraviny. Zkuste třeba černé semínko, kopřivu, zázvor, kořen lékořice, rozmarýn a kurkumu.
U každé alergie existují specifické potraviny, které by neměly být konzumovány, na to je potřeba dávat pozor. Co naopak by mělo být zařazeno? Potraviny bohaté na vitamín C, omega-3 mastné kyseliny, přírodní med (po malých dávkách) a přírodní probiotika. Slyšeli jste o „desenzibilaci“? Jedná se o metodu podávání malé dávky alergenu, která se postupně zvyšuje, a tím dochází ke zmírnění reakcí a příznaků pylové alergie. Snad vám tyto rady pomohou.
Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/spring-allergies