Odvrácená stránka chytrých telefonů: neustálé vystavení modrému světlu si vybere svou daň

Dnes a denně se díváme nejen do monitorů počítačů, ale také do chytrých telefonů. Není den, kdy bychom nezkontrolovali, kdo nám volal nebo psal. Chytré telefony se staly součástí našeho života a neumíme si ho bez nich ani představit. Víte ale, jak ovlivňuje jejich světlo lidský organismus? Tzv. modré světlo není pro naše zdraví nic dobrého. Ukážeme si, co všechno v našem těle může ovlivnit.

Co je vlastně modré světlo?

Modré světlo je vyzařováno sluncem, ale také zařízeními, která využíváme dnes a denně. Je potřeba si uvědomit, že toto světlo je nebezpečné především večer před spaním, proto byste se měli oprostit od nočního koukání do telefonu, například když se vzbudíte uprostřed noci a nemůžete zase usnout. Digitální zařízení, jako jsou telefony nebo počítače, mohou ovlivnit nejen funkci našeho mozku.

Není vhodné se modrému světlu vystavovat dlouhodobě. Večerní hodiny jsou přitom nejhorší. Modré světlo má ale také pozitivní účinky. Pokud ho vidíte ráno na obloze, můžete se cítit mnohem lépe, navíc se budete lépe soustředit a psychická pohoda vás nemine. V opačném případě ale modré světlo může způsobit například deprese nebo další psychické problémy. V zimě byste tak měli chodit do přírody častěji, abyste modré světlo načerpali z přirozených zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:  Silný vítr ovlivňuje člověka víc, než se zdá. Stoupá riziko infarktu i sebevraždy
Zdroj obrázku: Freepik

Jak na nás působí modré světlo?

Po 17. hodině už bychom měli omezit práci na počítači a také používání mobilního telefonu, protože intenzita modrého světla venku klesá. Modré světlo ráno i večer může narušit přirozený cyklus lidského těla a s tím souvisí problémy, které mohou nastat. Negativně ovlivní například váš zrak. Poškození oční čočky, ale také šedý zákal se mohou objevit, pokud budete dnes a denně večer koukat do monitoru.

Nebezpečné je modré světlo hlavně pro děti a dospívající osoby, u kterých se tělo a další orgány ještě vyvíjejí. Bohužel dnešní mládež používá mobilní telefony snad neustále. K tomu jim chybí pohyb na čerstvém vzduchu, a není tak divu, že se pomalu stávají nejen silnějšími, ale také náchylnějšími k různým nemocem. Jejich imunita je často oslabena právě tím, že se vystavují modrému světlu.

Zdroj: https://www.drozsleep.com/blog/the-dark-side-of-blue-light/