Ztráta motivace a životní apatie mohou znamenat Alzheimerovu chorobu. Účinný lék prozatím neexistuje

Alzheimerova choroba je závažné neurodegenerativní onemocnění, které vede k demenci. Postihuje zejména osoby starší 65 let. Mnoho mladších lidí si ale klade otázku, zda jim nehrozí vznik Alzheimerovy choroby. Vědci z Indiana University School of Medicine zkoumali, jaké příznaky se rozvinou předtím, než dojde ke ztrátě paměti.

Alzheimerova choroba je nejčastěji spojována s věkem a zhoršením stavu duševní pohody a výkonnosti. Obvykle nemoc nastupuje ve věku 65 let, ale jsou případy, kdy se první příznaky objevily dříve. Způsobuje celkovou demenci a ztrátu paměti. Její příčiny nejsou úplně známy, ale často za to může genetická predispozice.

Mohlo by vás zajímat:  Jak se rychle a účinně zbavit nadýmání po těžkém jídle

Co přispívá ke vzniku Alzheimerovy choroby?

Tady je seznam faktorů, které zvyšují riziko vzniku:

  • vyšší věk,
  • cukrovka,
  • přítomnost choroby u člena rodiny,
  • nízké vzdělání.

Alzheimerova choroba postihuje častěji ženy než muže. Tato nemoc je neustále zkoumána. Vědci se snaží přijít, jaké faktory zvyšují riziko rozvoje onemocnění nebo dříve neznámé příznaky, které by mohly předpovědět možnost vzniku v budoucnu. Soustředili se na výzkum neuropsychiatrických symptomů (apatie, podrážděnost), která se rozvine dříve, než dojde ke ztrátě paměti. Tuto studii provedla doktorka Yao-Ying Ma, odborná asistentka farmakologie a toxikologie.

Mohlo by vás zajímat:  První mrazy jsou ideální pro podzimní procházku. Nasbírané jeřabiny budou mít největší sílu
Zdroj obrázku: Freepik

Studie

Tým výzkumníků našel v mozku receptor, který u modelu Alzheimerovy choroby vede ke ztrátě neuronu a synaptické struktury. Studie se zaměřila na nucleus accumbens mozku, jehož hlavním úkolem je aktivovat motivaci. Z toho vyplývá, že pokud máte chronickou apatii a sníženou ochotu jednat, hrozí vám riziko rozvoje Alzheimerovy choroby. Tyto příznaky se objevují dříve, než dojde ke ztrátě paměti. I když víme, o jaké příznaky se jedná, stále neznáme žádnou účinnou léčbu.

Synaptické receptory propustné pro vápník (CP-AMPAR) v nucleus accumbens v přítomnosti Alzheimerovy choroby chybí, proto zde dojde k přetížení vápníku, které vede k rozpadu synaptické struktury. Tato synaptická ztráta má za následek ztrátu motivace v mozku. Výzkumníci tvrdí, že soustředění na blokování těchto receptorů by mohlo zastavit rozvoj Alzheimerovy choroby a ztráty paměti.

Zdroj: https://www.alzheimers.org.uk/about-dementia/symptoms-and-diagnosis/apathy-dementia