Nechutenství jako varovný signál: tělo může bojovat se skrytou nemocí, zjistěte příčinu co nejdříve
Trápí vás nedostatek chuti k jídlu? Nemusíte se hned stresovat, že jde o problém. Viníkem může být špatná strava, potravinové alergie nebo i třeba teplé počasí. Někdy se ale bohužel tento problém spojuje s cukrovkou, pankreatitidou nebo některými typy rakoviny.
Jak už bylo zmíněno, někdy za to může špatná strava. Vyznačuje se nedostatkem vitamínů a minerálů. V případě nechutenství se vyplatí věnovat pozornost především přísunu vitamínu A, B a zinku. Někdy mohou být na vině psychické poruchy (deprese, anorexie).
Další faktory, které ovlivňují chuť k jídlu
Nechuť může souviset také s trávicími problémy. Ty se projeví průjmem, zvracením, nevolností, bolestí žaludku nebo pálením žáhy. Lidé s refluxem, syndromem dráždivého tračníku nebo Crohnovou chorobou odmítají jídlo. Další příčinou může být parazit v těle nebo potravinová alergie. Pokud jste absolvovali chemoterapii nebo radioterapii, mohou se rovněž dostavit vedlejší účinky, které vedou k neochotě jíst.
Pozor na děti, ony právě rády napodobují okolí, zejména rodinu, takže pozor na diety. Jako poslední příčina je vnější. Můžou za to především vysoké teploty, které vedou k nechuti. Dávejte ovšem pozor, jestliže nejíte, oslabujete organismus a budete náchylnější na nemoci.
Chronická onemocnění a léky
Nechutenství může být zaznamenáno v souvislosti s užíváním léků nebo chronickými nemocemi. Mezi ně patří:
- hormonální problémy,
- cukrovka,
- záněty slinivky břišní a štítné žlázy,
- gastritida.
Dlouhodobě trvající nechuť k jídlu znamená komplikace pro organismus. Nejen že dotyčný zhubne, ale může mít problémy s koncentrací, kardiovaskulárními problémy, sníženou imunitou, hormonálními problémy, chudokrevností a sníženou pohyblivostí, u dětí se může objevit retardace růstu.
Léčba a použití domácích prostředků
Nejdůležitější je najít příčinu. Strava by měla být plnohodnotná s dostatkem vitamínů a minerálů. Jídla by měla být nejen zdravá, ale i chutná. Důležité je také postupné přidávání porce na takovou úroveň, která je zdravá, pomůže také pravidelná doba určená k jídlu. Nezapomínejte na bylinky! Pozitivně může vylepšit chuť k jídlu máta, kopřiva, kmín, kurkuma a hořčičné semínko.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/appetite-decreased