Hrozny jsou plné vitamínů, kvůli velkému množství cukrů, ale nejsou vhodné pro diabetiky

I když jsou hrozny oblíbené a velmi chutné, velmi snadno se můžou stát pastí. Na jedné straně mají vysoký obsah vitamínů, bohužel na druhé obsahují velké množství cukru. Proto musíme být při jejich konzumaci ostražití a hlavně to s nimi nesmíme přehánět. Dávejte si proto pozor, jestli je dobré hrozny do stravy zařadit, nebo ne.

Pro koho jsou hrozny dobré

Hrozny by měly být stálou součástí vyvážené stravy. Pozitivně ovlivňují trávicí systém, proto se doporučují lidem trpícím střevními problémy a zácpou. Doporučují se tyto plody pro lidi bojující s akné a dalšími záněty kůže. Díky vysokému obsahu antioxidantů napomáhají udržovat tělo v kondici. Konzumované pravidelně také zlepšují imunitu.

Mohlo by vás zajímat:  Obličej všechno prozradí. Projeví se na něm prohýřená noc i nepříjemné onemocnění

Hrozny obsahují hodně vody, a proto se doporučuje zahrnout je do každodenní stravy, zejména v létě, kdy má tělo mnohem vyšší poptávku po tekutinách. Tyto plody jsou bohatým zdrojem vitamínů A, C, K, jakož i jódu, hořčíku, fosforu, zinku, draslíku, kyseliny listové, niacinu, thiaminu a pektinů. Hrozny obsahují velké množství antioxidantů, které brzdí stárnutí těla a blokují vývoj rakovinných buněk. Kromě toho jejich semena obsahují fenolové kyseliny a prokyanidy.

Zdroj obrázku: Freepik

Tito lidé by se jim měli vyhnout

Navzdory nesporným zdravotním vlastnostem se hrozny nedoporučují všem. Lidé s inzulínovou rezistencí, diabetickými a dietními onemocněními by se jim měli vyhnout z důvodu vysokého obsahu cukru. Omezeně by je měly konzumovat také těhotné ženy, zejména jsou-li vystaveny riziku vzniku gestačního diabetu. Vždy konzultujte svůj stav s lékařem.

Mohlo by vás zajímat:  Nerušit, prosím! Ticho je balzám pro mozek, zlepšuje paměť i hluboké soustředění

Malým dětem se doporučuje hrozny konzumovat bez slupky. Je to především kvůli různým postřikům a pesticidům, které by mohla obsahovat. Také dávejte pozor na velké pecičky, které mohou hrozny obsahovat.

Zdroj: https://www.nutrisense.io/blog/do-grapes-raise-blood-sugar-levels, https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-health-benefits-of-grapes, https://www.medicalnewstoday.com/articles/271156, https://www.diabetesselfmanagement.com/healthy-living/nutrition-exercise/are-grapes-good-for-diabetics/, https://www.healthline.com/health/baby/babies-grapes