Snížit spotřebu paliva pomůžou i zdánlivé maličkosti. Ušetřit jde při každé jízdě

Tento rok narostly ceny paliva, zejména v naší zemi. Nic nenasvědčuje tomu, že by měly ceny klesnout výrazně zpátky, jako byly. V článku si rozebereme, co dělat a jak jezdit, abychom ulevili naší peněžence i životnímu prostředí. Jak tedy jezdit ekonomicky?

Během parkování nemusíte mít zapnutý motor, proto je lepší nečekat na nic a okamžitě vyjet. V zimě se vyplatí 1–2 minuty počkat, než se motor zahřeje. Pokud čekáte v zácpě, motor můžete také zkusit vypnout, díky tomu ušetříte palivo.

Naučte se efektivně brzdit a řídit rotace a spalování

Jak snížit spotřebu paliva a celého brzdového systému? Zkuste brzdit motorem. Prudké brždění je nebezpečné nejen pro vás, ale i vaše okolí, hlavně v hustém provozu. Brždění motorem provedete pozvolným sešlápnutím plynového pedálu a postupným snižováním převodových stupňů. Ne vždy se dá tato metoda aplikovat, zvláště pokud hrozí nebezpečí srážky s někým, to je potřeba použít brzdy.

Mohlo by vás zajímat:  Chcete ušetřit na palivu? Poradíme, jak na to

Zkuste co nejméně používat první stupeň. Slouží pouze k rychlému odpichu ze země. Otáčky motoru ovládáte na otáčkoměru, vyšší rychlostní stupně musí mít nejnižší možnou rychlost.

Zdroj obrázku: Freepik

Zkuste si naplánovat přesnou cestu, abyste se vyhnuli zbytečným zajížďkám

Pokud jedete mimo známou oblast, doporučujeme určitě GPS, abyste se vyhnuli zbytečným zajížďkám. GPS se hodí, i pokud žijete ve větším městě, které znáte, protože vám může nahlásit různé nehody, pozemní práce a další komplikace.

Udržením konstantní rychlosti spotřebujete méně paliva a ještě k tomu se jedná o bezpečnější a lacinější řešení. Vyvarujete se tak prudkého zrychlení, které je spojeno s vyšší spotřebou.

Starejte se o své auto

Péčí o svůj automobil zlepšíte vedle bezpečnosti i hospodárnou stránku. Opotřebované díly mají větší potřebu údržby vozidla, a tím i vyšší spotřebu paliva. Dodržujte pravidelnou výměnu filtrů a provozních kapalin.

Mohlo by vás zajímat:  Spalovací vozy čeká v budoucnu stále více omezení

Jak ještě ušetřit? Myslete na parkování! Důležité je vyvarovat se přímého slunečního záření, které pak zvyšuje teplotu a vy tak musíte zbytečně zapínat klimatizaci. Zkuste parkovat třeba:

  • v garáži,
  • na stinných místech.
Zdroj: https://www.nrcan.gc.ca/energy-efficiency/transportation-alternative-fuels/personal-vehicles/fuel-efficient-driving-techniques/21038