Zdravý odpočinek je nejlepší recept, jak se z dnešního světa nezbláznit. Spánek není všechno

Spánek je důležitou činností pro naše tělo a organismus. Pokud máme málo spánku, je to stejně špatně, jako když spíme až moc dlouho. Nejvhodnější volbou je přiměřený spánek s dostatečným odpočinkem během dne. Proč je odpočinek tak důležitý?

Existuje až sedm druhů odpočinku, který je pro tělo nezbytný. Odpočinek je nejpřirozenější, bezpečná a účinná terapie pro všechny.

Proč by měl mít odpočinek místo v našem životě?

Žijeme v hektické době, kdy se pořád honíme za něčím. Ať už je to po pracovní stránce, kde musíme stihnout různé termíny, tak i v osobním životě. Po extrémní námaze se neunaví pouze tělo, ale také mysl. Neustálá sebekontrola a napjatý život vyžadují po tělu velké množství glukózy stejně jako po cvičení. Lidský mozek není nastaven pro neustálou produktivitu.

Mohlo by vás zajímat:  Jediný večer může zkazit snahu zhubnout. Tři piva mají stejně kalorií jako svíčková se šesti

Práce a odpočinek by měly fungovat v rovnováze. Pokud tomu tak není, hrozí syndrom vyhoření a produktivita klesá. Bohužel tento stav bývá často k vidění, aniž by si to zaměstnavatelé uvědomovali.

Jak odpočívat?

Někdy se stane, že chybí motivace k dobrým nápadům, mluvíme o tzv. tvůrčím vyčerpání. V takových případech se nehodí nic dělat na sílu, ale vyplatí se zajít do přírody, setkat se s přáteli, zkrátka dělat pravý opak a na chvíli vypnout. Někdy se stane, že se dostaví psychické vyčerpání, tehdy je důležité si nastavit krátké přestávky, které pomohou od tohoto nežádoucího stavu. Většinou postihuje lidi pracující na počítači nebo v kanceláři.

Mohlo by vás zajímat:  Malá, ale důležitá. Na slinivku se často zapomíná, následky přitom mohou být vážné
Zdroj obrázku: Freepik

Nejjednodušeji se pozná fyzické vyčerpání. Tělo si samo řekne, kdy byla překročena hranice, v takovém případě mnoho lidí často volí spánek, což je pasivní odpočinek. Aktivním tělesným odpočinkem se rozumí:

  • masáž,
  • cvičení,
  • jóga,
  • strečink.

Použitím obou způsobů dosáhnete nejlepších výsledků.

Dopřejte si čas sami pro sebe

Pokud vyloženě nejste samotář, tak jednou za čas po neustálém kontaktu s lidmi, ať už v práci, nebo mimo práci, je potřeba vypnout a zůstat doma nebo si zajít do přírody. Jednoduše řečeno dobít baterky.

Mohlo by vás zajímat:  Těchto 7 rysů prozradí, že jste toxický člověk, se kterým nikdo nechce nic mít

Někdy se může stát, že po zahlcení moderní technologií (elektrosmogem), se můžeme cítit podráždění. V takovém případě pomůže digitální detox. Vypněte si upozornění, zkuste meditovat, zajít do přírody. Klíčem je vyhýbat se digitálním technologiím a dopřát si tak kýžený klid.

Zdroj: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2018/dec/26/relax-life-changing-how-to-find-comfort-zone