Malá, ale důležitá. Na slinivku se často zapomíná, následky přitom mohou být vážné

Mezi nejdůležitější orgány v těle patří slinivka. Každý orgán v těle plní nějaký úkol, a když budeme žít plnohodnotný, zdravý život plný fyzické aktivity a zdravé stravy, tak se budeme cítit skvěle a prodloužíme si tak život. V tomto článku si rozebereme slinivku. Tento orgán měří 20 cm, skládá se z hlavy, těla a ocasu. Zásobuje tenké střevo enzymy, které jsou zodpovědné za trávení potravin (bílkovin, sacharidů a tuků). Dále produkuje hormony regulující hladinu glukózy v krvi, inzulin a glukagon.

V případě zanícení slinivky se produkované enzymy dostanou do dutiny břišní, a tím vzniká životně nebezpečná situace. Abychom zabránili tomuto stavu, je potřeba upravit stravuzpůsob života. Je tedy potřeba se vzdát některých produktů. O jaké se jedná?

Na životním stylu záleží

Zdravý životní styl prospívá celému tělu, to není žádné tajemství, ale v případě slinivky to platí dvojnásobně. A co naopak škodí? Jsou to dvě velmi časté neřesti. Tou první je nadměrně konzumovaný alkohol, jenž narušuje práci celého těla, ale jakým způsobem? Nejčastěji způsobuje zánět uvnitř slinivky. Konzumací alkoholu začnou odumírat buňky zodpovědné za vylučování enzymů, které tráví bílkoviny, cukry a tuky.

Mohlo by vás zajímat:  Nakrmte svůj mozek. Tyhle potraviny ho nakopnou a vy se můžete těšit na rychlé myšlení

Druhou neřestí je kouření cigaret. Tímto neduhem opět narušujeme správnou funkci tohoto orgánu a může dojít k zánětu.

Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na tučná a sladká jídla

Správně zvolený jídelníček je vždy pro slinivku výbornou volbou, měli bychom vždy dbát na to, aby strava byla pestrá a vyvážená bez zbytečně vysoce zpracovaných produktů. Tučná jídla totiž zpomalují její práci. Po konzumaci těžkého jídla můžeme pociťovat mírnou bolest slinivky, jater či žaludku. To samé platí i u sladkého jídla. Příliš velké množství cukrů v jídelníčku ovlivňuje sekreci inzulinu, který stimuluje dělení buněk uvnitř slinivky břišní. Toto nekontrolované dělení může přispět k rozvoji rakoviny. Proto se vyplatí omezit nejen sladká jídla, ale i nápoje.

Dejte si pozor, jaké ovoce a zeleninu jíte

Do jídelníčku se často doporučuje zařadit zeleninu a ovoce. Ne vždy je to ale nejlepší volba. V případě problémů je potřeba věnovat pozornost těmto druhům:

  • švestky,
  • třešně,
  • hrášek,
  • cibule,
  • zelí.

Tyto potraviny jsou nadýmavé a je potřeba sledovat, zda tělo netrpí bolestmi žaludku, jater a slinivky břišní.

A co dělat, když nás trápí bolest slinivky? Nejprve je třeba omezit tučná jídla a místo toho zvolit libové maso v dušené či grilované formě. Dále konzumovat ryby a ovoce s antioxidačními účinky. Slinivka miluje špenát, a co se týče nápojů, je vhodné pravidelně pít zelený čaj, který má protirakovinné účinky.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/pancreatitis-diet