Nechutenství jako varovný signál: tělo může bojovat se skrytou nemocí, zjistěte příčinu co nejdříve

Trápí vás nedostatek chuti k jídlu? Nemusíte se hned stresovat, že jde o problém. Viníkem může být špatná strava, potravinové alergie nebo i třeba teplé počasí. Někdy se ale bohužel tento problém spojuje s cukrovkou, pankreatitidou nebo některými typy rakoviny.

Jak už bylo zmíněno, někdy za to může špatná strava. Vyznačuje se nedostatkem vitamínůminerálů. V případě nechutenství se vyplatí věnovat pozornost především přísunu vitamínu A, B a zinku. Někdy mohou být na vině psychické poruchy (deprese, anorexie).

Další faktory, které ovlivňují chuť k jídlu

Nechuť může souviset také s trávicími problémy. Ty se projeví průjmem, zvracením, nevolností, bolestí žaludku nebo pálením žáhy. Lidé s refluxem, syndromem dráždivého tračníku nebo Crohnovou chorobou odmítají jídlo. Další příčinou může být parazit v těle nebo potravinová alergie. Pokud jste absolvovali chemoterapii nebo radioterapii, mohou se rovněž dostavit vedlejší účinky, které vedou k neochotě jíst.

Pozor na děti, ony právě rády napodobují okolí, zejména rodinu, takže pozor na diety. Jako poslední příčina je vnější. Můžou za to především vysoké teploty, které vedou k nechuti. Dávejte ovšem pozor, jestliže nejíte, oslabujete organismus a budete náchylnější na nemoci.

Mohlo by vás zajímat:  Umělá inteligence dokáže diagnostikovat duševní poruchu i riziko předčasné smrti. Stačí jí analýza hlasu a obličeje
Zdroj obrázku: Freepik

Chronická onemocnění a léky

Nechutenství může být zaznamenáno v souvislosti s užíváním léků nebo chronickými nemocemi. Mezi ně patří:

  • hormonální problémy,
  • cukrovka,
  • záněty slinivky břišní a štítné žlázy,
  • gastritida.

Dlouhodobě trvající nechuť k jídlu znamená komplikace pro organismus. Nejen že dotyčný zhubne, ale může mít problémy s koncentrací, kardiovaskulárními problémy, sníženou imunitou, hormonálními problémy, chudokrevností a sníženou pohyblivostí, u dětí se může objevit retardace růstu.

Léčba a použití domácích prostředků

Nejdůležitější je najít příčinu. Strava by měla být plnohodnotnádostatkem vitamínůminerálů. Jídla by měla být nejen zdravá, ale i chutná. Důležité je také postupné přidávání porce na takovou úroveň, která je zdravá, pomůže také pravidelná doba určená k jídlu. Nezapomínejte na bylinky! Pozitivně může vylepšit chuť k jídlu máta, kopřiva, kmín, kurkuma a hořčičné semínko.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/appetite-decreased