Poznejte infarkt během několika prvních vteřin. Včasný zásah dokáže zachránit život

Infarkt myokardu je obávaným problémem. Už dávno se netýká pouze starší generace a lidí s nezdravým životním stylem. Klidně se může objevit i u lidí v produktivním věku, kteří žijí zdravě. A tady může nastat velký problém. Zatímco starší lidé s nezdravým životním stylem tak nějak tuší, že může přijít, a znají jeho příznaky, u mladších lidí může být identifikace infarktu problém.

Příznaků je celá řada

Poznat přicházející infarkt myokardu není až tak složité. Stačí jenom, abychom věnovali pozornost jednotlivým projevům a hlavně je nebagatelizovali. Čím více bude člověk otálet a myslet si, že se mu nic neděje, tím horší následky můžou nastat. A čeho konkrétně si všímat?

Mohlo by vás zajímat:  V horkém létě osvěží nejlépe šťavnatý meloun. Bát se ho nemusejí ani diabetici

Infarkt myokardu má opravdu širokou škálu projevů. Základem jsou bolesti, ale i tlaky na hrudi. Objevovat se může také bolest, často v oblasti lopatek nebo v oblasti předloktí. Nástup infarktu lze pozorovat i podle vzrůstající nervozity a celkového neklidu. Pohled do zrcadla může také odhalit bledost. A pokud je daných příznaků najednou několik, ukazují celkem jasným směrem. Na infarkt.

Zdroj obrázku: Freepik

Jednejte okamžitě, jde o vteřiny

Pokud na sobě začnete pozorovat dané příznaky, není správné situaci podceňovat. Naopak. Je třeba jednat. Zapomeňte na různé internetové rady, jako je kašlání a podobné hlouposti. To může daný stav dokonce i zhoršit. Základem je na sebe rychle upozornit okolí a vyžádat si jeho pomoc. S tím samozřejmě souvisí i co nejrychlejší zavolání záchranky. Ať už na čísle 155, nebo mezinárodním kontaktním telefonu 112.

Mohlo by vás zajímat:  Léčba akné začíná zevnitř. Se špatným jídelníčkem se kožní problémy jen zhorší

A co dělat potom? Být primárně v klidu. Nijak se nenamáhejte, seďte nebo buďte v polosedu. Uvolněte si oblečení, aby vás nikde netáhlo a neškrtilo. Pokud budete mít jakoukoliv potřebu pohybu, okolí by vás mělo zadržet a udržet vás v klidu. V akutním případě je možné podat léky – nitráty, pokud je máte jako pacient u sebe. To se ale málokdy stává a tak v danou chvíli obvykle nezbývá než čekat na odbornou pomoc. A proto čím dříve ji zavoláme, tím dříve přijede a tím větší šance na záchranu v daném okamžiku je.

Zdroj: https://www.heart.org/en/health-topics/heart-attack/warning-signs-of-a-heart-attack