Najíždění na dálnici a její opouštění vyžaduje dodržení několika pravidel

I přes zdánlivou jednoduchost jízdy po dálnici existují určité části, které představují potenciální riziko. Patří sem především nájezdy a výjezdy. Jak bychom se měli na těchto místech chovat, abychom zajistili bezpečnost a plynulost provozu? Dnes se podíváme na klíčové zásady správného připojování se na dálnici a bezpečného opouštění dálničního provozu.

Bezpečné připojení na dálnici – správná rychlost a využití připojovacího pruhu

Při vjezdu na dálnici je klíčové dosáhnout správné rychlosti a efektivně využít připojovací pruh. Je nezbytné, aby vozidlo dosáhlo co nejblíže povolené rychlosti 130 kilometrů v hodině při jízdě v připojovacím pruhu. V případě předjíždění kamionu stačí o něco nižší rychlost, kolem osmdesáti kilometrů v hodině. Klíčem k bezpečnému připojení na dálnici je dosažení běžné cestovní rychlosti v připojovacím pruhu. Pouze tak lze zajistit bezpečné spojení s proudem vozidel na dálnici.

Mohlo by vás zajímat:  Jediné tlačítko zařídí, že se vzduch v autě vychladí rekordně rychle. Málokdo tento trik zná

Připojování na dálnici by mělo probíhat na konci připojovacího pruhu nebo při dosažení dostatečné rychlosti. Připojování na začátku pruhu je extrémně rizikové, protože vyžaduje, aby ostatní řidiči na dálnici brzdili. Používání blinkru je zásadní, aby ostatní řidiči byli informováni o záměru připojení na dálnici a měli čas adekvátně zareagovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Správné využití připojovacího pruhu – délka a blinkr

Připojovací pruh na dálnici by měl být využíván celou jeho délkou, aby se zajistila plynulá a bezpečná jízda. Připojování na konci pruhu nebo při dostatečné rychlosti minimalizuje riziko nehod. Připojování na začátku pruhu je nebezpečné, protože ostatní řidiči na dálnici jsou nuceni brzdit. Používání blinkru je důležité, aby ostatní řidiči byli informováni o záměru připojit se na dálnici.

Mohlo by vás zajímat:  Jízda na oranžovou má přesně stanovená pravidla

Bezpečné opouštění dálnice – zařazení do pruhu a brzdění

Při opouštění dálnice je klíčové dodržovat plynulost a správnou rychlost. Nejdříve se zařaďte do příslušného výjezdního pruhu a teprve poté začněte intenzivněji brzdit. Šlápnout na brzdu ještě před sjezdem v pravém pruhu dálnice je velmi rizikový manévr, který může překvapit ostatní řidiče. To zvyšuje pravděpodobnost nehody, včetně řetězového střetu. Dodržování správných postupů minimalizuje riziko nehod a zajišťuje bezpečné opouštění dálnice.

Zdroj: https://www.ageas.co.uk/solved/road-safety/how-to-drive-safely-on-the-motorway/