Proti hrabošům v zahradě lze bojovat plašiči i fyzickými bariérami

Hraboši jsou malí hlodavci podobní křečkům či myším. Svým chováním se ale také podobají krtkům, a to zejména hloubením podzemních tunelů. Nejčastěji se vyskytují na polích, loukách či v lesích. To ale neznamená, že nemohou zabloudit na vaši zahrádku. Škody, které napáchají, mohou být navíc poměrně rozsáhlé a vaše tvrdá práce na pozemku by tak mohla přijít vniveč. Jak je tedy co nejúčinněji vyplašit? Právě to se dozvíte v dnešním článku.

Proč je třeba hraboše nebrat na lehkou váhu

Jak již bylo řečeno, hraboši si hloubí podzemní tunely podobně jako krtci. Ty ale nejsou zdaleka tak hluboké. Naopak, hraboši hloubí své cesty poměrně mělce pod zemí asi v 15 centimetrech. Právě to ale ještě posiluje jejich vliv na rostliny. Takto mělké tunely totiž často narušují kořenové systémy rostlin, což má za následek zhoršenou kvalitu vstřebávání jak vody, tak živin z půdy. Stejně tak se hraboši mohou rostlinami živit, a tím je ničit. Nevadí jim ohlodávat stonky, listy, ale snědí klidně i semínka, čímž podstatně ovlivní vaše pěstování.

Mohlo by vás zajímat:  Domácím bramborám se nic nevyrovná. Jejich pěstování je snadné, vyrůst můžou na každé zahradě
Zdroj obrázku: Freepik

Jak malého hlodavce ze zahrady co neúčinněji dostat

Již jako preventivní opatření můžete zkusit vysazovat rostliny, které hrabošům příliš nesvědčí, a to zejména svou vůní. Mezi ty patří máta, černý bez či rybíz. Také je můžete zkusit vyplašit hlukem. Osvědčený způsob je třeba shluk plechovek, které o sebe ve větru narážejí, či láhev na dřevě. Důležité je tyto předměty umísťovat blízko vstupů do hraboších chodbiček.

V obchodech najdete samozřejmě mnoho nástrojů a prostředků pro boj s těmito škůdci. Některé se dají považovat za mírumilovnější než jiné. Kromě velkého množství chemikálií v podobě jedů či různých odpuzovačů můžete pořídit i specializované pletivo nejčastěji používané na krtky. Tento předmět pak mezi hraboši a vašimi rostlinami vytvoří efektivní fyzickou bariéru.

Zdroj: https://smithspestmanagement.com/blog/post/how-to-get-rid-of-voles-in-your-yard-and-garden