Za puštěnou klimatizaci hrozí pokuta. Auto jde vychladit ale i jinak

Prakticky v každém moderním autě dnes najdeme klimatizaci. Je to výborný pomocník, který nám pomůže zbavit se horkého vzduchu v autě a příjemně nám ho ochladit. Ovšem ne vždy je dobré mít klimatizaci zapnutou. K tomu, aby klimatizace fungovala, je zapotřebí, aby běžel i motor, a to je problém, který by vás mohl stát i pokutu.

Zbytečně puštěný motor

Možná to nevíte, ale v našich zákonech se dočtete i právě o něčem takovém, jako je zbytečně zapnutý motor. Pokud jedeme, pak se samozřejmě nic neděje, jenže pokud stojíme na místě a běží nám klimatizace a motor, mohli bychom být trnem v oku nějakému akčnímu policistovi, protože jen za to už nám hrozí postih, a je naprosto jednoduché po nás pak vymáhat pokutu.

Mohlo by vás zajímat:  Nachystejte svůj vůz na zimu. Je nejvyšší čas

V čem je vlastně problém?

V horkých dnech, než vyjedeme, většinou nastartujeme, zapneme klimatizaci a počkáme, až se auto trochu vychladí. Jenže právě toto může být bráno jako porušování zákona. Je zde totiž napsáno, že automobil nesmí obtěžovat okolí zbytečným hlukem nebo znečišťováním. Což prakticky při nastartování a čekání na chladnější vzduch děláme. A záleží jen na tom, kdo jde zrovna okolo a chytne se toho jako problému.

Zdroj obrázku: Freepik

Jakou můžeme dostat pokutu?

Samozřejmě tato situace se už pravděpodobně stala každému z nás a většině se také nic nestalo. Málokdy se totiž stane, že by si někdo vyloženě stěžoval na policii, že je někde zbytečně nastartované auto. Pokud by se ovšem stalo, že by se někomu nelíbilo, co děláte, tak byste mohli dostat pokutu na místě až do výše dvou tisíc korun.

Mohlo by vás zajímat:  Šanci na prodej ojetého elektromobilu zvýší promyšlená strategie

Pokud tedy nechcete riskovat, že narazíte na blba, kterému by se vaše nastartované auto mohlo jevit jako problém, pak vám nezbývá nic jiného než si otevřít okýnka nebo dveře a počkat, až se vzduch ochladí takto. Pokud ovšem máte hybrida, pak můžete využít tiché možnosti zapnutí klimatizace přes akumulátor.

Zdroj: https://www.ruetir.com/2022/05/27/fine-for-air-conditioning-with-the-engine-running-when-the-car-is-stationary/