„Myslel jsem, že vykopnutí nohy je agresivní gesto.“ Tak motorkáři poděkují šoférům za ohleduplnost

Když řidič auta a motorkář jedou silnici, může mezi nimi občas vzniknout neporozumění. A není výjimkou, že každý z nich patří do jiné skupiny účastníků silničního provozu, kvůli čemuž mezi nimi občas vzniknou rozbroje. Řidiči často vnímají motorkáře jako rušivý a nebezpečný element na silnicích, motorkáři naopak považují auta za pomalá, která se těžko předjíždí. Ačkoliv existují jedinci, kteří zbožňují jízdu na obou typech vozidel, nejsou v převaze. Během těchto interakcí můžeme narazit na různá gesta, z nichž některá mohou být nesprávně vyložena. Jeden z těchto signálů je, když motorkář vykopne nohou. Někteří vědí, co to znamená, jiní si myslí, že je to agresivní gesto. Co to znamená ve skutečnosti?

Mohlo by vás zajímat:  Jízda za vozem autoškoly by měla být ohleduplná a podle pravidel

Je to agresivní chování?

Pokud jste nikdy neseděli na motorce, může vás překvapit, když uvidíte motorkáře, jak vykopává nohou během jízdy. Na první pohled by to mohlo vypadat jako vyjádření agrese nebo naštvání. Možná byste si mohli myslet, že tímto způsobem motorkář vyjadřuje svůj hněv vůči ostatním účastníkům silničního provozu. Doslova tak, že vykopnutou nohou dává najevo, že by do auta nejradši pořádně kopnul. Ale ve skutečnosti to tak není.

Mohlo by vás zajímat:  Pokuta za využití antiradaru v autě se silničním pirátům vyplatí
motorbike-riding-sunset-driving-empty-road-motorcycle-trip-copyspace-your-individual-text
Zdroj obrázku: Freepik

Gesto díků

Když motorkář vykopne nohou, ve skutečnosti vám děkuje. Omezeni svými možnostmi vyjadřování během jízdy, motorkáři nemají mnoho způsobů, jak komunikovat s ostatními na silnici. Vykopnutí nohou je jedním z nejbezpečnějších gest, protože jim to umožňuje udržet si rovnováhu a stále dobře kontrolovat svůj stroj. Jakmile tedy uvidíte pohyb, nejčastěji pravou nohou, kdy ji motorkář sundá ze stupačky a pohne s ní, někdy až vykopne směrem do strany, tak vám děkuje.

Vyjádření vděku

Ačkoliv toto gesto může být mezi motorkáři běžné, u řidičů se může objevit určitá neznalost. Pokud vám motorkář někdy takto poděkuje, měli byste to vnímat jako uznání. Zpravidla tím chce říci, že oceňuje vaši ohleduplnost na silnici, zvláště v situacích, které mohou být pro motorkáře komplikované. Může jít například o poděkování za to, že jste mu dali prostor při předjíždění nebo že jste byli ohleduplní při vlastním předjíždění. Či že jste mu vytvořili uličku v koloně. Klidně mu můžete „říci“ není zač, třeba tím, že ho probliknete dálkovými světly, jako je to běžné mezi řidiči aut.

Zdroj: Autorský text, https://orbitinsuranceservices.ca/news-and-tips/hand-signals-motorcyclists-need-to-know-and-use