Barva auta hraje roli při policejních kontrolách i životnosti karoserie

Asi znáte ty vtipy, ve kterých se na dotaz „Jaké je to auto?“ odpovídá barvou, nikoli značkou nebo modelem. Ve skutečnosti je ale barva auta důležitější, než byste možná čekali. A nejde jen o estetickou stránku. V některých zemích, třeba na sousedním Slovensku, se barva karoserie dokonce promítá do ceny povinného ručení, majitelé červených aut si pár desítek euro připlatí, lidé s jinými barvami zase mohou ušetřit. Logika výpočtu se obvykle u jednotlivých pojišťoven liší, barva však skutečně roli hraje. Kde jinde je barva karoserie také důležitá?

Mohlo by vás zajímat:  O mnohých mužích se říká, že nemyslí svým mozkem. Fakta o tomto orgánu přitom stojí za pozornost

Bezpečnost

Barva se do ceny povinného ručení nepromítá náhodou, ze statistik skutečně vyplývá, že červená auta se dopravních nehod účastní častěji než jiná, ať už jako viník, nebo jen jako participant. A není to nijak spojené se stylem jízdy majitelů červených aut, tahle barva totiž působí na naše podvědomí a ovlivňuje nás, aniž bychom si to byli schopni připustit. Také některé jiné tmavé odstíny nejsou příliš bezpečné, hlavně proto, že auta s těmito laky nejsou za zhoršených podmínek vidět tak dobře.

Mohlo by vás zajímat:  Zájem o ojetá auta roste i přes velké zvednutí cen
Zdroj obrázku: Freepik

Policejní kontroly

Namátkové policejní kontroly jsou pochopitelně neoblíbené. Pokud silniční hlídka opravdu chce, dovede nachytat každého řidiče. Nebo mu alespoň znepříjemnit den. Statistiky napovídají, že policisté zřejmě podvědomě vynechávají černá auta, nejčastěji ta s metalízou. To samozřejmě neznamená, že hlídka černé auto nikdy nezastaví, ale šance, že takový vůz proklouzne, je vyšší než u aut s jinou barvou.

Karoserie

Zatímco černá vám pomůže proklouznout kolem silniční kontroly, světlé barvy jsou naopak šetrné pro karoserii a koneckonců i pro posádku vozu. V horkých letních dnech se totiž karoserie se světlým lakem zahřívá mnohem méně než ta u vozů s tmavými odstíny, netrpí tedy tolik. A díky nižší teplotě uvnitř netrpí ani řidič nebo plastové interiérové prvky či další vybavení vozu.

Zdroj: https://living.acg.aaa.com/auto/does-car-color-matter