Lněný olej posílí vlasy a podpoří naše myšlení
Lněný olej má mimořádné vlastnosti. Lidstvu je znám už od starověku, kdy se používal proti bolestem břicha a průjmům. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny, kyselinu omega-6, omega-3 a vitamín E. Tyto látky jsou důležité pro podporu činnosti mozku a zodpovídají za správnou funkci oběhového systému a štítné žlázy. Chrání tělo před oxidativním stresem.
Je pokladnicí cenných látek
Lněný olej se používá i v kosmetice, má blahodárné účinky na pleť a posiluje vlasy a nehty. Doporučuje se také lidem, kteří mají problémy s metabolismem a vysokou hladinou cholesterolu v krvi. Má specifickou vůni a štiplavou chuť, přesto se doporučuje profylakticky zařadit do jídelníčku v množství dvou až pěti polévkových lžic denně, případně jeden gram oleje na kilogram tělesné hmotnosti. Terapeutická dávka se pohybuje okolo šesti až osmi lžic.
Lněný olej je nejlepší užívat ráno nalačno, kdy tělo nemá žádné překážky v podobě natrávené potravy a nic mu nebrání jednotlivé látky vstřebat. V obchodech sáhněte po oleji lisovaném za studena, který se nezahřívá ani nerafinuje a neobsahuje žádné konzervanty. Správně by měl být skladovaný v lahvi z tmavého skla. Seženete ho v obchodech se zdravou výživou.
Kdo by se mu měl vyhnout?
Přestože má užívání lněného oleje řadu pozitivních a dlouhodobých účinků, existují určité kontraindikace a někteří lidé by se mu raději měli vyhnout. Jedná se především o osoby trpící průjmem, protože vysoké množství vlákniny může jejich stav zhoršit. Ani při podrážděné sliznici tlustého střeva se konzumace oleje nedoporučuje.
Lněný olej by měli vynechat také lidé po operaci břicha, protože aktivuje střevní pohyby. Ani pro osoby s problémy se slinivkou a žlučníkem není příliš vhodný – cholagogický účinek lnu pro ně dokonce může být i velmi škodlivý. Další kontraindikací i pro profylaktickou konzumaci je nefrolitiáza, tedy ledvinové kameny.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/flaxseed-oil-side-effects