Hnojivo z banánové slupky podpoří rostliny v růstu. Aplikovat lze jako zálivku nebo postřik

Mezi nejoblíbenější ovoce patří banán. Banán můžeme jíst samostatně nebo jej rozmixovat společně s dalšími složkami jako smoothie. Lze ho využít i k pečení nebo dalším úpravám. Zajímá nás především jedlá část, která je skryta pod slupkou. Slupka tak končí ve většině případů v koši, což je obrovská škoda. Tato část banánu je skvělým hnojivem pro rajčata. Obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, díky kterým se bude rajčatům velmi dařit.

Úžasné vlastnosti banánové slupky

Banánové slupky obsahují velké množství fosforu a draslíku. Obě tyto látky přispívají k růstu a správné výživě rostlin. Rostlina tak bude kvést a plody získají intenzivní a dokonalou chuť. Pokud mají rajčata nedostatek draslíku, projeví se to především zežloutnutím listů a oslabením kořenového systému a s tím jsou spojeny i další problémy.

Mohlo by vás zajímat:  Nebuďte snadnou kořistí krvežíznivého komára. Jednoduché triky udrží hmyz v bezpečné vzdálenosti
Zdroj obrázku: Freepik

Banánové hnojivo

Existují dva postupy přípravy podle toho, jaký typ banánu máte. U chemicky ošetřených budete muset slupky důkladně omýt, abyste je zbavili všech chemikálií. Po očištění slupku nakrájejte na malé centimetrové kostičky. Zalijte litrem vody a nechte týden působit. Pro lepší výsledky nechte směs pracovat klidně i dva týdny. Po uplynutí této doby přelijte směs přes síto do nádoby s víčkem. Hnojivo tak bude připraveno k použití. Hnojivo řeďte v poměru 1 : 4 s vodou do nádoby určené k zalévání rostlin. Stejný postup vás čeká u ekologických banánů, u kterých nemusíte čistit slupku.

Mohlo by vás zajímat:  Zabezpečte svůj mobilní telefon a všechna citlivá data pro případ krádeže

Použití

Hnojivo můžete aplikovat jako zálivku nebo i postřik. Nezapomeňte však dodržet správné ředění, jelikož se jedná o velmi silný koncentrát. Zálivku aplikujte nejlépe jednou až dvakrát týdně v době intenzivního růstu rostliny i plodů.

U postřiku buďte obezřetní, abyste jej neaplikovali v době, kdy svítí slunce a je velké teplo. Kapky z postřiku mohou působit jako filtr, který by mohl eventuálně spálit listy, plody nebo celou rostlinu. Buďte tedy velmi opatrní.

Zdroj: https://www.brisbane.qld.gov.au/clean-and-green/green-home-and-community/clean-and-green-blog/four-ways-banana-peels-can-help-your-plants