Chytré zalévání šetří vodu i čas. Tato pravidla ocení každý zahrádkář

Bez vody se neobejde žádný živý organismus na Zemi. Potřebují ji rostliny i živočichové. Pokud máte vlastní zahrádku, vodu také používáte, a to k zalévání, abyste se dočkali bohaté úrody. Bohužel i v tuzemsku se poměrně často setkáváme s nedostatkem srážek, a tím pádem i vody. Jak se naučit s ní šetřit?

Vegetační období rostlin je na vodu náročné

Každý zahrádkář potvrdí, že v období vegetace plodin na záhonech má spotřebu vody vysokou. Je tomu tak proto, že je nutné každý den okrasné i užitkové rostliny zalévat, aby se podpořil jejich růst.

Mohlo by vás zajímat:  5 kroků k úspěšnému odvykání kouření: řekněte cigaretám konečně dost

Každý se tento problém snaží řešit po svém. Nejčastěji si pořídí velkou káď nebo sud na vodu, do které schraňuje dešťovou vodu z okapů. I takto lze vodu z vodovodu ušetřit. Výhodou je, že dešťovka je zadarmo.

Zdroj obrázku: Freepik

Zalévejte ráno nebo večer

Když zalijete záhon v letním pravém poledni, je vysoký předpoklad, že se voda velmi rychle vypaří a plodiny z ní moc mít nebudou. Pak se jedná o zbytečnou zálivku bez užitku. Když se voda dostane na listy rostlin, může je polední slunce popálit.

Mohlo by vás zajímat:  Pravý med poznáme bezpečně podle krystalizace nebo konzistence

Je proto třeba dodržovat zalévání přímo do půdy. Je lepší zalévat brzy ráno nebo naopak navečer, kdy už nejsou taková horka. Důležité je umět vodu v záhoncích udržet delší dobu. K tomu dobře poslouží mulč.

Vyzkoušejte mulčování půdy

K mulčování se využívá borová kůra, posekaná tráva, rašelina, kompost. Zároveň zamezí prorůstání plevele a ušetří tak práci a čas, které by jinak bylo nutné vynaložit na pletí. V zimě mulč chrání rostliny před mrazem. Vedle toho záhon s mulčem vypadá zajímavě, je-li použita například kůra.

Mohlo by vás zajímat:  Tradiční metodu pro posílení imunity zná celý svět. Cibule v ponožkách má bezkonkurenční účinek

Další výhodou mulče je, že se na záhonku postupně rozkládá a dodává do půdy živiny potřebné pro růst rostlin. Mulčovat lze dokonce i okolí stromů a keřů a zamezit tak vysychání půdy. Nejlevněji vyjde mulč z materiálu, který si vyrobíte sami – posekaná tráva ze sekačky.

Zdroj: https://www.loveyourlandscape.org/expert-advice/water-smart-landscaping/water-saving-tips/10-easy-ways-to-save-water-in-your-yard-and-garden/