Chytré zalévání šetří vodu i čas. Tato pravidla ocení každý zahrádkář

Bez vody se neobejde žádný živý organismus na Zemi. Potřebují ji rostliny i živočichové. Pokud máte vlastní zahrádku, vodu také používáte, a to k zalévání, abyste se dočkali bohaté úrody. Bohužel i v tuzemsku se poměrně často setkáváme s nedostatkem srážek, a tím pádem i vody. Jak se naučit s ní šetřit?

Vegetační období rostlin je na vodu náročné

Každý zahrádkář potvrdí, že v období vegetace plodin na záhonech má spotřebu vody vysokou. Je tomu tak proto, že je nutné každý den okrasné i užitkové rostliny zalévat, aby se podpořil jejich růst.

Každý se tento problém snaží řešit po svém. Nejčastěji si pořídí velkou káď nebo sud na vodu, do které schraňuje dešťovou vodu z okapů. I takto lze vodu z vodovodu ušetřit. Výhodou je, že dešťovka je zadarmo.

Zdroj obrázku: Freepik

Zalévejte ráno nebo večer

Když zalijete záhon v letním pravém poledni, je vysoký předpoklad, že se voda velmi rychle vypaří a plodiny z ní moc mít nebudou. Pak se jedná o zbytečnou zálivku bez užitku. Když se voda dostane na listy rostlin, může je polední slunce popálit.

Mohlo by vás zajímat:  Spadané listí vám letos na zahradě překážet nemusí. Užitek z něj budou mít rostliny i zvířecí přátelé

Je proto třeba dodržovat zalévání přímo do půdy. Je lepší zalévat brzy ráno nebo naopak navečer, kdy už nejsou taková horka. Důležité je umět vodu v záhoncích udržet delší dobu. K tomu dobře poslouží mulč.

Vyzkoušejte mulčování půdy

K mulčování se využívá borová kůra, posekaná tráva, rašelina, kompost. Zároveň zamezí prorůstání plevele a ušetří tak práci a čas, které by jinak bylo nutné vynaložit na pletí. V zimě mulč chrání rostliny před mrazem. Vedle toho záhon s mulčem vypadá zajímavě, je-li použita například kůra.

Další výhodou mulče je, že se na záhonku postupně rozkládá a dodává do půdy živiny potřebné pro růst rostlin. Mulčovat lze dokonce i okolí stromů a keřů a zamezit tak vysychání půdy. Nejlevněji vyjde mulč z materiálu, který si vyrobíte sami – posekaná tráva ze sekačky.

Zdroj: https://www.loveyourlandscape.org/expert-advice/water-smart-landscaping/water-saving-tips/10-easy-ways-to-save-water-in-your-yard-and-garden/