5 kroků k úspěšnému odvykání kouření: řekněte cigaretám konečně dost

Přestat kouřit se často objevuje na seznamu novoročních předsevzetí. Vzdát se závislosti na čemkoli je obtížná cesta. Vyžaduje boj se špatnými návyky, které se v nás zakořenily často na několik let. Vyhrát tento boj je důležité, protože v sázce je naše zdraví a život. Jak úspěšně přestat kouřit?

Krok 1. Pevné rozhodnutí a motivace jsou základ

Vědomé rozhodnutí a nalezení motivace přestat kouřit je polovina úspěchu. Bez rozhodnutí a motivace budete abstinenční příznaky snášet jen velmi obtížně a nejspíše se rychle vrátíte ke škodlivému návyku. Motivace může být pro každého jiná. Mnoho lidí přestává kouřit hlavně kvůli zdraví. Chtějí se zbavit otravného kuřáckého kašle, snížit krevní tlak a riziko rakoviny plic.

Mohlo by vás zajímat:  Sušené meruňky předčí ty čerstvé v množství vitamínů i minerálů. Opatrnost je přesto namístě

Krok 2. Je důležité znát své kuřácké návyky

Když se rozhodnete a najdete motivaci, je potřeba se podívat na své vlastní návyky. V jakou denní dobu máte největší chuť kouřit? V jakých situacích kouříte nejčastěji? Odpovědi na tyto otázky vám pomohou překonat první dny, kdy budete mít největší chuť na cigaretu.

Zdroj obrázku: Freepik

Krok 3. Alternativa cigarety

Zamyslete se nad tím, čím můžete cigaretu nahradit, když na ni dostanete chuť. V takových chvílích je nejjednodušší nahradit cigaretu párátkem nebo brčkem. Tyto předměty můžete žvýkat v ústech. Ruce si také můžete zaměstnat nakrájenou zeleninou nebo dýňovými či slunečnicovými semínky.

Mohlo by vás zajímat:  Metabolický věk určuje mnoho faktorů. Některé potraviny ho sníží a tělo znovu ožije

Krok 4. Okolí vám může pomoci

Odvykání kouření je stejné jako u každé jiné závislosti, je spojeno s abstinenčními příznaky. Únava, bolesti hlavy, podrážděnost, touha po nikotinu a zvýšená chuť k jídlu jsou příznaky, které se objevují především v prvních dnech a týdnech. Proto informujte své okolí, že se chystáte přestat kouřit, aby pro vás mělo větší pochopení, jakmile se tyto příznaky objeví.

Krok 5. K odvykání patří i neúspěch

Pokud navzdory svému pevnému odhodlání uklouznete a sáhnete po cigaretě, nezlomte se. Pořád jsme jen lidé a každý může udělat chybu. Je však důležité se z této situace poučit. Nevzdávejte se a snažte se vrátit na správnou cestu.

Zdroj: https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-lifestyle/quit-smoking-tobacco/5-steps-to-quit-smoking