Ceny letenek jsou proměnlivé, reagují na poptávku i aktuální dobu

Z regionální dopravy, ale i od Českých drah, jejichž cenová politika není příliš flexibilní, jsme zvyklí na fixní ceníkové ceny. Jízdenka z Prahy do Kolína stojí stále stejně. Je jedno, jestli pojedete v sobotu ve dvě hodiny odpoledne úplně prázdným spojem, nebo jestli se budete mačkat v přeplněném spoji v pondělní dopravní špičce. Ceny dálkových jízdenek mezinárodních dopravců se ovšem mohou lišit i o desítky procent. Ceny letenek jsou pak ještě flexibilnější, stejný let s jednou společností vás může ve vybraný termín vyjít třikrát dráž než o den později. A když se na jejich ceny podíváte za týden, poměr cen může být i opačný. Proč tomu tak je?

Mohlo by vás zajímat:  Jakými způsoby můžete ušetřit peníze na Silvestra?

Letové sloty

Celé je to trochu komplikovanější. V první řadě je třeba říct, že letecké společnosti si „kupují“ kapacity jednotlivých letišť a pronajímají vzdušný prostor na své lety na určité období. Existují tedy letní a zimní letové řády. Taková společnost, například České aerolinie, tedy naplánují zimní lety z pražského letiště do Istanbulu. Třeba proto, že kalkulují s tím, že Turci budou chtít zažít známé pražské vánoční trhy a kouzlo zasněžené Prahy.

senior-indian-couple
Zdroj obrázku: Freepik

Prodělečné lety

Vánoční trhy se konají jen v období adventu. Letecká společnost však musí svůj slot využít i v době, kdy žádné nejsou. Předpokládá sice, že lednové lety budou prodělečné, ale to neznamená, že je nebude nabízet. Jen se je pokusí prodat za atraktivní cenu, aby ztrátu alespoň trochu snížila. A tak budou prosincové letenky stát tolik, aby vydělaly na celý provoz daného spoje, zatímco ceny lednových budou jen mírnit ztrátu.

Mohlo by vás zajímat:  Mrazák předejde zbytečnému plýtvání. Mrazit jde máslo, pečivo i vejce

Dynamická cenotvorba

Ale není to tak jednoduché. Může se stát, že v nějakém období poptávka po letenkách Praha – Istanbul prudce vzroste. Třeba kvůli sportovnímu utkání. Pokud aerolinky zaznamenají nárůst poptávky, cena letenek začne automaticky růst také. Letadlo má jen omezený počet míst a byla by škoda nevyužít příležitost. Cena tak může zdánlivě z ničeho nic poskočit třeba na dvojnásobek během pár hodin. Když naopak poptávka není, ceny postupně stále klesají, aby se prodaly alespoň nějaké letenky.

Zdroj: https://www.alternativeairlines.com/blog/how-airlines-price-flights