Na dovolenou je třeba připravit i domácnost. Jinak po návratu přijde šok

Ať už se chystáte na dovolenou, nebo vás čekají pracovní povinnosti někde mimo domov, určitě byste neměli zapomenout na domácnost. Nezabere vám to příliš mnoho času a ušetří vám to čas poté, co se vrátíte zpět, což je určitě k nezaplacení. Kolikrát totiž dojde člověk domů vyčerpaný, a když uvidí nepořádek a další problémy, akorát se ještě víc znechutí.

Jedním z úkolů by pro vás mělo být odpojení spotřebičů ze zásuvky, které nepotřebujete k chodu. Ano, lednici či mrazák odpojit nemůžete kvůli skladovanému jídlu (tedy pokud nejsou prázdné), ale ostatní spotřebiče můžete. Jednoduchou variantou je vypnutí prodlužovacího kabelu, ve kterém je zapojeno více zařízení.

Mohlo by vás zajímat:  Před jízdou autem na dovolenou je vhodné myslet na několik opatření

Jak nastavit termostat v době nepřítomnosti

Určitě nebudete chtít vypnout vytápění domácnosti v době nepřítomnosti, pokud nebydlíte v oblasti, kde teploty neklesnou na nebezpečnou hodnotu. Vypnutím ohřívače mohou trubky zmrznout a vypnutí centrálního vzduchu může vést k nahromadění vlhkosti, která povede k tvorbě plísní. Jako prevence poslouží vhodné nastavení. V létě upravte centrální nastavení vzduchu maximálně na 29 °C a během zimy nenastavujte termostat na nižší hodnotu než 10 °C. Udržování teploty okolo 18 °C je ideální pro zabránění zamrznutí potrubí, spotřebičů a pokojových rostlin. Pokud vlastníte chytrý termostat, prostřednictvím mobilního telefonu jej můžete ovládat a kontrolovat na dálku.

Mohlo by vás zajímat:  Vylít vodu z rýže je obrovská chyba. Jeden šálek denně dokáže hotové zázraky
Zdroj obrázku: Freepik

Vypnout, či nevypnout přívod vody?

Jestliže máte v plánu jet na delší dobu pryč, doporučujeme uzavřít přívod vody. I malá netěsnost může způsobit růst plísní a velké poškození vodou. Zimní výlety mohou způsobit prasknutí potrubí. V případě selhání topné techniky může voda v potrubí zamrznout a způsobit tak velké škody. Můžete také vypnout ohřívač vody nebo nastavit režim dovolené.

Co dále udělat, než odjedete pryč?

Důležité úkony jsme už probrali, ale co dál napomůže k zachování domácnosti?

  • Vytřiďte ledničku, popřípadě si nakupte před příjezdem domů.
  • Ukliďte si, než vyrazíte.
  • Upozorněte sousedy.
  • Zajistěte bezpečnost.
Mohlo by vás zajímat:  Dovolená v září láká ke spoustě zážitků, stačí si vybrat

Jestli vlastníte kamery, zkontrolujte, zda správně fungují. Požádejte souseda o pomoc s některými úkony na zahradě, aby váš dům nevypadal opuštěně, a tím i jako potencionální místo pro vyloupení. Můžete si nastavit rozsvícení venkovních lamp či světel. Jako poslední tip si můžete nechat zastavit doručování novin a zásilek, předejdete tak zaplněným schránkám.

Zdroj: https://germaniainsurance.com/blogs/post/germania-insurance-blog/2021/08/25/preparing-your-home-for-vacation-10-important-steps-you-won%27t-want-to-forget