Prudké zrychlení je při jízdě autem často úspornější než brzdění

Jízda s ohledem na úsporu paliva není vždy tak přímočará, jak by se mohlo zdát. Existuje několik obecně známých zásad, které bychom měli dodržovat, ale jejich uplatnění v praxi není vždy snadné. Někdy se ocitáme v situacích, kdy váháme a přemýšlíme, co je nejlepší udělat. Máme brzdit, nebo zrychlit? A právě zde může nastat paradox, kdy zrychlení může přispět k úspoře paliva.

Bezpečnost a spotřeba

Prudké brzdění na dálnici představuje nejenom bezpečnostní riziko, ale může také negativně ovlivnit spotřebu paliva. Když se ocitneme v situaci, kdy je za námi rychlejší automobil při předjíždění, nabízí se dvě možnosti: prudce zabrzdit a nechat ho projet, nebo rychle zrychlit a provést manévr bez ohrožení ostatních řidičů. Ačkoliv to může znít proti intuitivnímu řízení s ohledem na úsporu paliva, druhá možnost je zde výhodnější.

Mohlo by vás zajímat:  Udržování bezpečné vzdálenosti patří na dálnici k nejdůležitějším pravidlům
Zdroj obrázku: Freepik

Zrychlení: Efektivní strategie úspory paliva

Překvapivě může být zrychlení při jízdě efektivnější než prudké brzdění. Při brzdění ztrácíme rychlost, kterou poté musíme získat opět akcelerací. Naopak při zrychlení si motor vyžádá více paliva a spotřeba se na chvíli zvýší, ale po dokončení manévru můžeme využít inercií a plachtěním dosáhnout původní rychlosti, což nám umožňuje ujet několik stovek metrů bez další spotřeby paliva. Tato strategie není omezena pouze na dálnice, ale lze ji uplatnit kdekoli, zejména při předjížděcích manévrech. Je však třeba si uvědomit, že krátkodobé překročení povolené rychlosti může mít za následek pokutu.

Mohlo by vás zajímat:  Některé doplňky v autě se můžou nevyplatit. Hrozí problémy i pokuta

Rovnováha mezi úsporou paliva a bezpečností

Při rozhodování mezi zrychlením a brzděním s ohledem na úsporu paliva je důležité nalézt rovnováhu mezi účinností a bezpečností. Zrychlování může být výhodné z hlediska spotřeby paliva, ale je nutné dodržovat předpisy a neohrožovat ostatní účastníky silničního provozu. Každý řidič by měl zvážit konkrétní situaci, rychlost, provozní podmínky a zvýšenou spotřebu paliva vzhledem k případným pokutám. Správné rozhodnutí a vhodné použití zrychlení jako strategie úspory paliva může přinést pozitivní výsledky jak pro peněženku, tak pro životní prostředí.

Zdroj: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0005109819300858