Jak porazit horečku a cítit se znovu dobře a fit?

Horečka je zvýšení tělesné teploty, což je způsob, jakým naše tělo bojuje s patogenními mikroby. Horečku na sobě často poznáte i bez teploměru, ale zbavit se jí nemusí být vůbec jednoduché. Zvýšená teplota nastává, když se tělesná teplota pohybuje od 37 do 38 stupňů Celsia. O horečce hovoříme, když teplota překročí 38 stupňů Celsia. Nejčastěji se objevuje u nemocí, jako nachlazení, chřipka, angína, zánět nosních dutin, faryngitida (zánět hltanu), infekce močových cest, příušnice nebo spalničky.

Mohlo by vás zajímat:  Zatočte s bolestí za krkem pomocí těchto metod

Jak účinně bojovat s horečkou?

Snížení nízké teploty většinou není těžké, ale v případě horečky jde o složitější úkol. Ke snížení se doporučuje užívat antipyretika, jako je ibuprofen nebo paracetamol. Paracetamol má antipyretické a analgetické vlastnosti. Doporučení je užívat jednu dávku 500-1000 mg každých 4-6 hodin. Rozhodně neužívejte více než 4000 mg během 24 hodin. Ibuprofen je velmi známý a patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků. Dospělí a děti starší 12 let mohou užívat 200 až 400 mg léku každých 6 hodin.

Mohlo by vás zajímat:  Odborníci varují před skrytou hrozbou závislosti na nikotinu. Deprese a schizofrenie mohou propuknout kdykoli

Kromě léků máte i mnoho dalších možností, jak snížit svou tělesnou teplotu. Lékaři doporučují odpočívat a pít hodně tekutin. Kromě klasických léků můžete použít také malinový, topolový, bezový nebo lipový sirup, které mají podobný účinek. Pomohou vám také studené obklady. Horký čaj s medem a citronem je zaručenou metodou, kterou všichni známe a zaručeně nás v případě nachlazení napadne jako první.

Kdy navštívit lékaře?

Horečka se vyskytuje během nemoci nebo infekce. Vždy nemusíte hned běžet k lékaři, ale existují situace, kdy byste jej měli navštívit. Ve chvíli, kdy pozorujete horečku u novorozence, kterému ještě nebyly čtyři týdny, máte teplotu nad 40 stupňů Celsia více než pět dnů nebo máte další příznaky, jako je zvracení nebo průjem, měli byste navštívit svého ošetřujícího lékaře. Ten vás vyšetří, diagnostikuje a navrhne vhodnou léčbu.