Příčiny a typy bolesti, se kterými se můžete kdykoli setkat

Fyzická bolest je velmi nepříjemná a může se s ní setkat mnoho z nás. Lékaři se při potížích v první řadě zeptají na typy bolesti, kterými trpíte. To je pro mnoho lidí velmi těžké určit, protože přesně neví, jakou odpověď lékař očekává. Tento obtěžující symptom je velmi důležitý, protože může indikovat fakt, že s tělem není něco v pořádku. Bohužel vám často ovlivňuje každodenní život a běžné činnosti. Seznamte se s nejběžnějšími druhy bolesti.

Akutní bolest

Akutní bolest je asi nejčastějším typem, který můžete zažít. Objevuje se v důsledku poškození tkáně nebo zánětu v těle. Objevit se může v případě řezných ran nebo popálenin, ale také v případě akutních nebo chronických onemocnění vnitřních orgánů. Může vás velmi rychle zasáhnout a většinou je krátkodobá, ale velmi bolestivá. Někdy se také rychle ztratí, ale často budete muset navštívit lékaře.

Mohlo by vás zajímat:  Zápach potu prozradí skrytou nemoc. Na vině může být cukrovka, přetížení jater nebo nefunkční metabolismus

Chronická bolest

Jedná se o potíže, které trvají déle než 3 měsíce. Lékaři to považují za samostatnou entitu nemoci. Způsobuje fyziologické i psychické poruchy a vést může i k sociálnímu vyloučení a depresím. Je nejen velmi nepříjemná, ale přímo zničující. Často se kvůli ní nemůžeme vůbec soustředit na práci nebo studium. I tato nepříjemnost má vlastní druhy.

Typy chronické bolesti

Receptorová bolest je způsobena neustálým drážděním receptorů, které vysílají signály do mozku. Jedná se o součástí mnoha chronických onemocnění, jako je degenerace kloubů, bolesti zad, fibromalgie, osteoporóza a neoplastická onemocnění. V podobných situacích je bohužel nutný chirurgický zákrok nebo nervová blokáda.

Mohlo by vás zajímat:  Lepší než káva i enegry drinky dohromady. Zelený čaj příjemně povzbudí a prospěje celému tělu

Neuropatická bolest je důsledkem poškození nebo dysfunkce nervového systému. Způsobuje ji mnoho vážných zranění, metabolických poruch, ischemií, otravy toxickými chemikáliemi nebo virové a bakteriální infekce. Tuto bolest pocítíte jako pálení, brnění nebo píchání. Nejčastěji ji lékaři spojují s diabetickou neuropatií, periferními neuropatiemi nebo centrální a fantomovou bolestí.