Využití obnovitelných zdrojů je aktuální pro stále větší počet domácností

Ještě před několika lety byly obnovitelné zdroje pro domácí využití hlavně tématem pro bohaté, případně pro ty, kteří se snaží žít ekologicky a snižovat svou uhlíkovou stopu. Ale potom, co v loňském roce předváděly trhy s energiemi, se o obnovitelné zdroje začala zajímat i široká veřejnost. Ceny energií od loňska sice poklesly, ale předvídat jejich budoucí vývoj je velmi ošemetné. Promluvit do nich totiž může nejen stále poněkud napjatá mezinárodní situace, ale také průběh zimy. Bude-li tentokrát tuhá, ceny opět porostou. Jak tedy nejlépe nahradit dodávané energie vlastními zdroji?

Mohlo by vás zajímat:  Roztomilá kuna dokáže obrátit život vzhůru nohama. Poškozené auto a škody na domě nejsou výjimkou

Fotovoltaika i tepelné čerpadlo

Možností je dnes celá řada, některé jsou výhodnější pro rodinné domy, jiné pro celé bytovky s tucty samostatných bytových jednotek. Dva nejběžnější způsoby jsou dnes fotovoltaické panely na střeše nebo tepelná čerpadla. Obě řešení mají svá pro i proti, navíc vždy záleží na konkrétní situaci toho, kdo má o jejich instalaci zájem. V obecné rovině platí, že investice do takových řešení se může vrátit už po pěti letech.

Zdroj obrázku: Freepik

Nebojte se dotací

K rychlejší návratnosti investice, ale také k získání prostředků pro samotnou realizaci projektu vám mohou pomoci veřejné prostředky. V České republice jsou k dispozici různé dotační programy, které mohou zafinancovat i polovinu nákladů. I když mohou na první pohled vypadat komplikovaně, většinou nejde o nic náročného, jen se s nimi pojí trocha papírování a následně vykázání hospodárného vynaložení prostředků.

Mohlo by vás zajímat:  Triky prodejců neznají mezí. Marketing dobře ví, na jakou strunu zahrát

Pomoc odborníka

S výběrem vhodného řešení, ale také se zajištěním financování prostřednictvím některého s dotačních programů vám může pomoci odborník, poradce v oblasti energetiky. Ze zkušeností lidí, kteří v posledních letech obnovitelné zdroje na své nemovitosti naistalovali, celkem jednoznačně vyplývá, že taková pomoc je nedocenitelná a rozhodně se vyplatí. Ušetříte tak čas a hlavně vlastní nervy.

Zdroj: https://www.inspirecleanenergy.com/blog/sustainable-living/renewable-energy-for-homes