Tofu ocení nejen vegani. Ochutit lze pokaždé jinak a zdraví prospěje v mnoha ohledech
Tofu znají dobře vegetariáni a vegani, pro které je náhražkou masa. Vyrábí se ze sóji, jedná se o sýr a kromě své chuti vyniká mnohými zdravotními benefity. To jsou důvody, pro které by měli sáhnout po tofu též milovníci masa. Snižuje totiž špatný cholesterol, pomáhá harmonizovat krevní tlak a chrání před osteoporózou. Proč ještě tofu zařadit do každodenního jídelníčku?
Co je tofu
Rozhodně se nejedná o novinku, tofu totiž pochází z Číny už z doby druhého století před naším letopočtem. Podle legendy vzniklo tofu náhodou, když kuchař nedopatřením vlil sójové mléko do solného roztoku. Tofu se vyrábí ze sráženého sójového mléka, jedná se tedy o sýr, který vzniká oddělením sójového proteinu od syrovátky. Vyniká velmi jemnou a nenápadnou chutí, proto se doporučuje tofu vhodně připravit a okořenit.
Na pečení i marinování
Na trhu existují různé druhy tofu, nejčastěji se jedná o přírodní nebo hedvábné tofu. Běžné tofu se může vařit, péct nebo jinak upravovat, protože je tvrdé a lze jej dobře krájet. Může se také marinovat, protože se skvěle doplňuje s kořením a ochucenými oleji. Naopak hedvábné tofu se může jíst za studena, upravovat, ale je citlivější na přípravu. Tofu obsahuje velké množství bílkovin, vitamíny skupiny B a minerály, jako jsou vápník, draslík, fosfor, železo, zinek nebo selen, dále isoflavony.
Léčivé účinky tofu
Tofu je stravitelnější než maso, navíc je zcela přírodního původu bez živočišných složek. Jeho konzumenti jsou menší mírou ohroženi rakovinou žaludku, prostaty nebo prsu, což platí pro všechny sójové výrobky. Obsažené látky pomáhají snížit špatný cholesterol i vysoký krevní tlak, zlepšují fungování kardiovaskulárního systému. Podle odborníků je možností, jak si udržet optimální váhu a snížit obsah tuku v játrech. Tofu má nízký glykemický index a málo kalorií. Tofu není vhodné pro alergiky na sóju a pro pacienty s problémy se štítnou žlázou.
Zdroj: https://www.webmd.com/food-recipes/benefits-tofu