Tetování může vypadat dlouhé roky pořád dobře. Je potřeba se o něj starat

Tetování bylo dříve spojováno s kriminálníky. V dnešní době má tetování téměř každý. Málokdo ale ví, jak správně o něj pečovat. Nevhodná péče má za výsledek vyblednutí barvy nebo správného obrysu. I u samotného procesu může dojít k potížím. Co vše je potřeba udělat, abychom zůstali zdraví?

První dny po tetování jsou nejdůležitější. Správnou péčí dosáhnete rychlého zahojení a pokožka zůstane v perfektním stavu. Důležitá je abstinence po dobu 72 hodin. Alkohol totiž ředí krev, brání procesu hojení a zvyšuje riziko infekce. Po pár hodinách můžeme sundat obvaz, který jsme dostali od tatéra, a umožnit tak přístup vzduchu, abychom urychlili proces hojení. Pokožka vyžaduje časté mytí vlažnou vodou a jemným mýdlem. Během prvních pár dní se vyplatí nosit fólii, která chrání před možnou infekcí.

Mohlo by vás zajímat:  Pánské holení krok za krokem: užijte si dokonalý vzhled každý den

Jak se starat o tetování?

Během procesu hojení je potřeba mazat tetované místo, abychom urychlili proces hojení. Doporučuje se:

  • Bepanthen,
  • vazelína,
  • masti s obsahem alantoinu.
Zdroj obrázku: Freepik

Nanášíme 3× denně na tetované místo. Po dobu 2–3 týdnů je potřeba se vyvarovat koupání a namáhavého cvičení. Pro prodloužení životnosti a krásy tetování je potřeba se o něj starat pravidelně. To znamená časté mazání přípravkem na bázi bambuckého másla. Velký pozor je potřeba si dávat v létě, kdy je tetování vystaveno slunečnímu záření, tady se vyplatí mazat pokožku krémem s vysokým faktorem.

Mohlo by vás zajímat:  Strach z čísla, koček nebo klaunů. Některé fobie zní směšně, přitom komplikují život

Zdravotní rizika spojená s tetováním

Mnoho lidí sní o tetování, ale zároveň se obávají negativních dopadů, nicméně pokud vás tetuje zkušený tatér, nemusíte se ničeho bát. U některých lidí se může vyskytnout alergická reakce, ale jinak nebyly zjištěny žádné zdraví škodlivé dopady. Doporučujeme tedy navštěvovat profesionální tatéry.

Jednoho strašáka ale přeci najdeme. Jedná se o virus HCV, který může způsobit hepatitidu C. Postižený se nakazí krevním kontaktem s druhou osobou. Co se týče tetování a rizika přenosu, může k němu dojít na základě špatné sterilizace a dezinfekce jehly.

Zdroj: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/taking-care-of-your-tattoo