Kouření cigaret zvyšuje riziko depresí a schizofrenie

Vědci z Bristolu zjistili, že kouření cigaret má vliv na rozvoj deprese a schizofrenie. Výzkum v této oblasti je teprve na počátku a potřebuje více času, aby se zjistily příčiny negativního vlivu na duševní zdraví. Již nyní ale vědci mohou s jistotou říct, že kouření nemá špatný vliv jen na tělo, ale také na mysl.

Kouření a duševní poruchy

Podle vědců je v Anglii na 6 milionů kuřáků. Z toho 230 tisíc jedinců trpí těžkými duševními chorobami a 1,6 milionu lidí trpí depresemi nebo úzkostnými poruchami. To je jasným důkazem toho, že kouření zvyšuje riziko deprese a schizofrenie, ale také naopak. Lidé s depresí a schizofrenií mají větší šanci, že začnou kouřit v závislosti na svém onemocnění. Velká Británie nyní vyvíjí plán na intervenci ke snížení kouření a pomoci kuřákům, aby se zlozvykem skončili.

Zdroj obrázku: Freepik

Účinky kouření na duševní zdraví

Odborníci u pacientů s duševními poruchami musí pochopit účinky kouření a vypořádat se s nimi. Kouření zvyšuje riziko vzniku duševního onemocnění a zhoršuje jeho účinky. Nižší míra kouření naopak úroveň duševního i fyzického zdraví zlepšuje. Duševně nemocní kuřáci mohou přestat s kouřením, ale rozhodně to nezvládnou sami. Potřebují určitou podporu ze strany zdravotníků. Nejedná se jen o produkty proti kouření, ale potřebují také terapeutickou pomoc.

Mohlo by vás zajímat:  Se smogem lze bojovat různě. Ta nejlepší ochrana začíná ale na talíři

Kouření duševnímu zdraví rozhodně neprospívá

Joanne Hartová trpěla silnými depresemi. Zapojila se také do výzkumu, který se zabýval vlivem kouření na psychické zdraví. Jakmile přestala kouřit, zlepšil se její stav po fyzické i psychické stránce. Sama nemohla uvěřit tomu, že kouření bylo jednou z příčin její deprese. Mnoho kuřáků si myslí, že se cigaretou uklidní a budou se cítit lépe. Díky této studii i lidem, kteří podstoupili léčbu, víme, že je to přesně naopak. Lépe vám bude až ve chvíli, kdy přestanete kouřit.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5157710/
https://ash.org.uk/media-centre/news/press-releases/new-report-finds-smoking-is-a-cause-of-depression-and-schizophrenia